Zakryté obličeje na demonstracích nebudou, vládní novelu výbor smetl

Praha - Ústavně-právní výbor dnes vydal doporučení týkající se pozměňovacích návrhů novely shromažďovacího zákona. Podle něj by poslanci neměli povolit účastníkům veřejných shromáždění zakrývat si obličej.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Sněmovna zřejmě podle doporučení neschválí ani návrh Úsvitu na uzákonění akreditací novinářů na veřejná shromáždění a požadavek Martina Plíška (TOP 09) na omezení pro pamětní místa.

Vláda chtěla zakrytí obličeje umožnit v případech, kdy to povolí policisté nebo úředníci a kdy to poslouží ke splnění účelu shromáždění a neohrozí veřejný pořádek. Podle předložené zprávy by šlo třeba o masky parodovaných politiků, mluvilo se taky o karnevalových průvodech.

Do zákona by se dál například neměla dostat takzvaná spontánní shromáždění, která z podstaty nelze předem ohlašovat úřadům. Poslanci poukazují na možné obcházení zákona. Policisté by při veřejných shromážděních měli mít stejné pravomoci jako mají obecní úředníci. Úředníci mohou akci například i rozpustit.

Marek Černoch, zástupce Úsvitu ve výboru, podpořil návrh své strany, podle kterého by se novináři, kteří by se chtěli zpravodajsky účastnit veřejných shromáždění, museli v předstihu akreditovat u svolavatele. V opačném případě by si měli sami zajistit ochrannou službu.

Nesouhlasil například náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Podle něj by mohlo docházet k omezování svobody tisku, tím, že „nepohodlným" nebude akreditace udělena.

Úsvit taky chce, aby policie musela po shromáždění poskytnout svolavateli osvědčení o tom, zda bylo pokojné, a údaj s počtem účastníků, to vše by měla policie vydat formou tiskové zprávy. I zde však strana pravděpodobně narazí.

Negativní postoj zřejmě poslanci zaujmou k Plíškově návrhu, aby některá pamětní místa sloužila ve dny státních svátků pouze k jejich připomenutí. Návrh by měl podle autora zabránit tomu, aby v budoucnu někdo znemožnil důstojné oslavy významných dnů, jako se to podle něho stalo loni 17. listopadu na Albertově.

Další novinky ve vládní předloze by se dotkly zejména obecních úřadů, kterým se veřejné akce ohlašují. Norma by měla radnicím umožnit, aby například blíže vymezily místo shromáždění, jeho délku nebo další podmínky pro zajištění pořádku.

Úprava shromažďovacího zákona se týká případů, kdy je na jedno místo a ve stejný čas nahlášeno více shromáždění. Nyní se musejí pořadatelé jednotlivých akcí dohodnout, a když to neudělají, úřady zakážou shromáždění, které bylo nahlášeno později. Novela by radnicím umožnila stanovit podmínky pro svolavatele tak, aby se třeba na jednom velkém náměstí mohlo uskutečnit víc shromáždění najednou.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama