Poslanci zřejmě nerozšíří pravomoci ombudsmana

Praha – Pravomoci ombudsmana se zřejmě nerozšíří. Ústavně-právní výbor dnes poslancům doporučil podpořit pozměňovací návrhy, které jejich rozšíření z původní vládní novely vypouští.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Sněmovna možná nerozšíří pravomoci veřejného ochránce práv. Podle výboru by poslanci měli z vládní předlohy vypustit navrhovanou možnost domáhat se u Ústavního soudu zrušení zákona nebo jeho části i dávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci.

„Uvidíme, jestli ve Sněmovně bude stanovisko stejné," řekl ČTK k doporučením výboru ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). Vychází prý z předpokladu, že jde o vládní návrh zákona, který je předkládán na základě vládního prohlášení schváleného třemi koaličními stranami, které mají ve Sněmovně většinu. Výhrady k rozšíření pravomocí ombudsmana ale zaznívají vedle opozice i od poslanců ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

V případě, že by poslanci vypuštění obou pravomocí z předlohy neschválili, výbor doporučil přijmout jejich omezení. Antidiskriminační žaloby by ochránce práv mohl dát jen tehdy, pokud na toto porušení zákona narazí při své činnosti. Diskriminace by se navíc musela týkat většího počtu lidí nebo by jí musel být vážně ohrožen veřejný zájem. Ombudsman by se taky musel nejprve pokusit o nápravu jinými prostředky, které může využívat.

Návrhy Ústavnímu soudu na zrušení zákonů nebo jejich částí by mohl ombudsman podávat až po projednání ve sněmovním petičním výboru.

Sněmovna by podle doporučení výboru měla navíc schválit úpravu, podle které by si úřad ombudsmana nemohl zjišťovat informace u věcí ve své působnosti u soukromých subjektů. Do předlohy by naopak mohla doplnit působnost ombudsmana ohledně dodržování práv zdravotně postižených lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama