Senát nesouhlasí s vyviňováním firem, novelu vrátil poslancům

Praha – Senátoři se domnívají, že by firmy neměly mít možnost vyhnout se trestnímu stíhání, pokud by měly etický nebo protikorupční kodex. Zrušení nejvíce kritizované pasáže, která by umožnila vyvinit se z trestního stíhání hlavně velkým společnostem, senátoři schválili navzdory mírně negativnímu postoji ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Horní komora dnes doporučila upravit novelu o trestní odpovědnost právnických osob. Změnu bude muset znovu posoudit Sněmovna, která pasáž o vyvinění do vládní předlohy vložila.

Senátoři naopak odmítli doporučení svého ústavně-právního výboru, aby firmy mohly být stíhány za činy všech osob oprávněných za firmu jednat, nejen za činy svých vedoucích pracovníků. Rozhodli tak v souladu s přáním ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), podle něhož by firma podle stávající dikce zákona mohla být stíhána i za to, pokud by pro ni uklízečka ukradla čisticí prostředky.

Podle odmítnuté pasáže by se firma trestní odpovědnosti zprostila, pokud vynaložila veškeré možné úsilí, aby spáchání protiprávního jednání zabránila. Její zrušení podporovali například předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal nebo vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Šéf senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) v této souvislosti připomněl kauzy typu Metrostavu nebo Agrotecu ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO). Metrostav patří mezi společnosti, které jsou stíhané v korupčním případu kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, Agrotec v případu zakázek České pošty.

ODS neprosadila zrušení pasáže, podle níž firmy budou moci být stíhány pro pomluvu. Toho se obávají zástupci médií včetně provozovatelů zpravodajských webů, kteří poukazují na možnou cenzuru. Naopak by firmy nově mohly být postiženy za účast na sebevraždě, návrh předložil senátor Libor Michálek (za Piráty).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama