Konvička a Hampl zakládají politické hnutí, chtějí do Sněmovny

Praha – Blok proti islámu (BPI) před několika dny ukončil spolupráci s parlamentní stranou Úsvit – Národní koalice, teď navíc jeho představitelé oznámili, že zakládají vlastní politické hnutí. To by mělo příští rok kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Martin Konvička
doporučujeme

Představitelé BPI Martin Konvička a Petr Hampl zakládají politické hnutí, které bude kandidovat příští rok ve sněmovních volbách. Blok proti islámu je právně spolek, do parlamentních voleb se hlásit nemůže.

„Už nyní konáme kroky k založení politického hnutí, které do parlamentních voleb půjde," uvedl Konvička. Někteří členové Úsvitu měli podle něj za cíl jen se do dolní komory znovu dostat, což označil za jeden z problémů spolupráce. Mířili prý na zisk pěti až sedmi procent.

Zdroj: YouTube

Takový zisk ale podle Hampla nemá žádný praktický význam. „V takovém případě bychom si rozdělili poslanecké platy, asistentské platy, poslanecké náhrady atd., ale neprosadili bychom vůbec nic," uvedl před několika dny na sociálních sítích. Smysl podle něj má zisk kolem 15 až 20 procent.

Sněm, který se sejde se na konci května, by pak měl rozhodnout o účasti v letošních krajských volbách. Konvička a Hampl doporučují, aby rozhodnutí o účasti ve volebním klání bylo na jednotlivých regionálních organizacích. Ti by měli zhodnotit, jaké mají ve volbách šance a jestli by do nich šli sami nebo v nějaké koalici.

Znovu okomentovali rozhodnutí vypovědět dohodu o spolupráci s Úsvitem. Podle nich hrozilo, že Úsvit blok pohltí, navíc prý už byly připraveny některé „čistky". Konvička v této souvislosti kritizoval další místopředsedkyni bloku Janu Volfovou, která podle něj provozuje klasické „kabinetní politikaření".

Někteří členové bloku ukončení spolupráce kritizují, z Úsvitu zaznívá, že až v polovině krajů. Konvička výpověď zdůvodnil tím, že Úsvit neplnil závazky a snažil se využít partnerství pro vlastní prospěch. Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili, poukazují naopak na Hamplovy finanční požadavky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci označili Hizballáh za teroristickou organizaci

27.10.2020 21:26 Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za…

Stravenkový paušál i rušení superhrubé mzdy míří ve Sněmovně ke schvalování

27.10.2020 21:13 Vládní balík daňových změn míří ve Sněmovně po dnešku k závěrečnému schvalování. K předloze, která…

Podnikatel Ivo Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele

27.10.2020 18:58 Podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) se vzdal mandátu zastupitele Zlínského kraje. Díky…

Zeman jmenuje ministrem zdravotnictví Blatného, ve čtvrtek

27.10.2020 18:28 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman jmenuje ve čtvrtek ve 12:00 náměstka ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jana…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama