Popularita hejtmanů: Žebříček se nečekaně změnil. Vzkaz ČSSD před volbami?

Praha - Krajům i v dubnu dominuje hejtman Jihomoravského kraje M. Hašek. Pražská primátorka A. Krnáčová se odlepila ze dna a poslední místo přenechala hejtmanovi Královéhradeckého kraje Lubomíru Francovi. Ukázal to nový průzkum agentury SANEP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Adriana Krnáčová /ANO/, primátorka hl. města Prahy
doporučujeme

V čele hodnocení představitelů územně samosprávných celků - krajů, mezi něž patří i hl. město Praha, je již jeden rok hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Ten i s aktuálním ziskem v souhrnu 49,4 procenta kladných hlasů obyvatel Jihomoravského kraje zůstává nejoblíbenějším hejtmanem. Oproti únorovému šetření společnosti SANEP M. Hašek posílil o jednu desetinu procentního bodu.

Na druhé místo se po dvou měsících vrátil zpět hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, který s aktuálním ziskem 48,8 procenta kladných hlasů postoupil z únorového třetího na aktuální druhou pozici.

Naopak jediný zástupce KSČM ve vedení krajů hejtman Oldřich Bubeníček se s aktuálním ziskem 48,7 procenta kladných hlasů posunul z únorového druhého na dubnové třetí místo.

Na čtvrté pozici se v dubnu udržel sociálnědemokratický hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, s jehož činností je aktuálně spokojeno v souhrnu 37,9 procenta obyvatel Středočeského kraje. Miloš Petera si tak oproti únoru polepšil o jednu desetin procentního bodu.

Na páté příčce se i přes mírný pokles kladných hlasů drží hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, a to s aktuálním ziskem v souhrnu 37,3 procenta kladných hlasů.

Na šestém místě setrvává s aktuálním ziskem 36,1 procenta kladných hlasů hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který si oproti únorů polepšil o sedm desetin procentního bodu.

I přes mírný pokles kladných hlasů o jednu desetinu procentního bodu, zaznamenal hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil s aktuálním ziskem 31,1 procenta kladných hlasů vzestup z únorové deváté pozice na aktuální sedmé místo.

Na osmé pozici i přes pokles 0,9 procentního bodu setrvává v dubnu hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, který aktuálně získal 30,6 procenta kladných hlasů.

Naopak z únorové sedmé pozice se na aktuální deváté místo propadl s aktuální ziskem 29,8 procenta kladných hlasů hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Desátou příčku si udržuje s aktuálním ziskem 29,7 procenta kladných hlasů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Psali jsme:  

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který již dříve avizoval, že se v letošních podzimních krajských volbách o hejtmanský post ucházet nebude, s aktuálním ziskem 23,9 procenta kladných hlasů zůstává na místě jedenáctém.

Nejvyšší představitel Karlovarského kraje Martin Havel, pak s aktuálním ziskem 20,2 procenta kladných hlasů setrvává i přes pokles o 2,6 procentního bodu na místě dvanáctém.

Jako odraz ze dna lze vnímat postup z dlouhodobě poslední pozice na aktuálně předposlední, tedy třinácté místo první ženy v čele pražského magistrátu, pražské primátorky Adriany Krnáčové s aktuálním ziskem 18,6 procenta kladných hlasů. Adriana Krnáčová si tak oproti únoru polepšila o 3,8 procentního bodu, což je největší nárůst ze všech hodnocených představitelů územně samosprávných celků - krajů. Zda se v případě A. Krnáčové jedná o kladnou změnu názoru Pražanů na svoji první primátorku, ukáží až další průzkumy.

Na poslední pozici se naopak propadl z únorového předposledního místa s aktuálním ziskem 18,3 procenta kladných hlasů nejvyšší představitel Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Ten pak se ztrátou 4,4 procentního bodu oproti únorovému šetření společnosti SANEP zaznamenal největší ztrátu ze všech představitelů územně samosprávných celků - krajů. Tento pokles může souviset mmj. se skutečností, že L. Franc v nadcházejících podzimních krajských volbách již nebude lídrem soc. demokracie.

Celkově je znatelný pokles kladných hlasů u většiny sociálně demokratických hejtmanů, což může souviset s postojem premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky k prohranému soudnímu sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem, kterému odmítá zaplatit více jak 300 milionů Kč. Jakkoli tento pokles kladného hodnocení většiny sociálně demokratických hejtmanů nemusí mít zásadní vliv na letošní podzimní krajské volby, nelze tento výkyv nálad obyvatel jednotlivých krajů brát na lehkou váhu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama