To si Zeman za rámeček nedá. Kritika se na něj valí ze všech stran

ANKETA – Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek navštívil spolu s asi třemi stovkami dětí z Klokánků kontroverzní Farmu Čapí hnízdo Andreje Babiše. Prezident při té příležitosti také pronesl, že by si politici neměli hrát na vyšetřovatele nebo dokonce na soudce. Politici napříč politickým spektrem mu tento krok vyčítají, poukazují, že farma je vyšetřována kvůli možnému dotačnímu podvodu a že tento krok nebyl vůbec vhodný.

Přidejte svůj názor 171 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

„Bylo to naprosto nevhodné zneužití dětí z Klokánků. Potvrzuje to, že pánové Zeman a Babiš v sobě nemají žádné etické hranice," uvedla pro server EuroZprávy.cz poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„V tomto případě je prezidentovo stanovisko bohužel viditelně jednostranné. Pokud odmítá předem odsuzovat, neměl by ani vyviňovat. Jinak upadá v podezření, že jedná účelově a že k faktu vyšetřování zneužití veřejných dotací se v případě Andreje Babiše staví přezíravě. Takto stvrzovat politické spojenectví je cynické a dehonestuje i protikorupční rétoriku šéfa ANO. Jistě si mohli oba najít diplomatičtější způsob, jak manifestovat vzájemné mocenské porozumění," uvedl pro naši redakci místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„S názorem prezidenta Zemana, že politici si nemají hrát na soudce, souhlasím. Ale současně mám velmi jasný názor, že tuto návštěvu si prezident Zeman měl jednoznačně v tuto chvíli (diplomaticky) odpustit. Prezidentova soustavná snaha provokovat, mu značně ubírá ze státnické prozíravosti a v tomto případě značně vychýlil svou nestrannost," řekl nám nezávislý poslanec Karel Fiedler.

„Opravdu nechápu, co tím vicepremiér Babiš zamýšlel. U Čapího hnízda je podezření z podvodu. Říkáme, že bojujeme proti podvodům a korupci. Tak má napřed proběhnout řádné šetření. Pokud chceme žít v opravdu právním státě a vrátil lidem důvěru ve spravedlnost, nesmí se podobné kauzy zametat pod koberec. Ať už Čapí hnízdo nebo třeba OKD. Bez ohledu na to, koho se to týká. Toto pozvání je od vicepremiéra Babiše jen laciné populistické gesto. Nic víc," uvedl pro EuroZprávy.cz místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

„Pokládám na naprosto absurdní, že obhájci pana Babiše stále mluví o potřebě dokázat nějakou trestní odpovědnost. Je přece jasné, že se ukázalo, že má-li Babiš možnost dosáhnout na veřejné peníze, tak tak učiní bez ohledu na pravidla. A to není dobrá kvalifikace na ministra financí! A pan prezident, stejně jako v případě svého kancléře nebo poradců, ukazuje, že má úplně odlišný metr na ostatní občany a své kamarády. Nebojím se říct, že káže vodu a kamarády nechává pít víno," řekl naší redakci poslanec ODS Marek Benda.

„Já osobně bych tam nejel právě z důvodu, že to může být vnímáno jako legitimizace dotačního podvodu," napsal nám lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Jeho stranický šéf Pavel Bělobrádek v SMS zprávě pro EuroZprávy.cz uvedl, že by „podobná gesta na efekt nepřeceňoval".

Pochopení pro prezidenta jako jeden z mála našel šéf hnutí SPD Tomio Okamura. „Prezident navštívil mnohokrát sněmovnu a věřme všichni, že tím nelegitimizoval ani jeden podvod, ani jednu zlodějinu, kterých se mnozí její obyvatelé z řad poslanců, ministrů a premiérů dopouštěli v požehnané míře. Ani návštěvou OKD na Ostravsku jistě nelegitimizoval podvody Bakaly a Sobotky, ani pobyt na ministerstvu obrany nelegalizuje tamní čachry pana Kalouska. Takže v tom, že se pan prezident přišel na místo seznámit s případem, který je prošetřován z důvodu podezření na dotační podvod, nevidím nic nestandardního," uvedl pro server EuroZprávy.cz Okamura.

Uznává, že v případě Čapího hnízda dotaci čerpala firma, která si to mohla a měla odpustit. „Tak jako třeba superbohaté firmy pana Schwarzenberga a další, které dotace či veřejné podpory čerpaly a čerpají z daní těch nejpotřebnějších, aniž by to tyto firmy potřebovaly," dodal.

Loading...
Témata: Miloš Zeman | anketa
Vstupte do diskuze (171)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama