Rozhodci z Diag Human píšou vládě o milionové odměny

Praha - Rozhodci z kauzy Diag Human trvají na tom, že mají za svou práci dostat milionové odměny. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

V dopise, ve kterém se obracejí na členy vlády, píšou, že se na zaplacení peněz dohodli s bývalým ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. Trojice Milan Kindl, Petr Kužel a Jiří Schwarz by měla podle návrhu ministerstva dostat celkově 18,5 milionu. Stát by z této částky měl zaplatit polovinu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s vyplacením peněz souhlasí, proti jsou ale další členové vlády z hnutí ANO.

Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, jímž arbitráž zastavila. Usnesení rozhodci odůvodnili tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají žádné právní účinky.

Podle předsedy rozhodčího senátu Kindla jim Holcát dopisem nabídl, že jim bude zaplacena polovina odměny podle sazebníku Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky. "My jsme s tím souhlasili. Proto jsme upozornili, že touto výměnou dopisů byla uzavřena smlouva o odměně a že odměna by měla být vyplacena," uvedl Kindl.

Tím, kdo si s rozhodci ohledně odměny psal, byl podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové exministr Martin Holcát. "Zcela odmítáme interpretaci, že by se snad zavázal danou částku uhradit," uvedla Čechová. Ministerstvo podle ní zmíněné dokumenty analyzuje. Holcát podle serveru nevyloučil, že dopis rozhodcům odeslal, již si ale nevybavuje jeho konkrétní kontext a podmínky, za nichž měla být odměna vyplacena.

Loading...
Témata: diag human | Vláda ČR
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama