Merkelová škodí, uprchlíci by měli zůstat v Turecku, varuje politička

Praha – Europoslankyně KSČM Kateřina Konečná poskytla rozhovor švýcarským médiím, jeho znění v překladu zveřejnila na svých stránkách. V něm se mimo jiné vyjádřila k uprchlické krizi i k tomu, jak komunismus ovlivnil postoj nejen Česka k migraci.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Itálie zachraňuje uprchlíky
doporučujeme

Podle Konečné patří mezi hlavní příčiny uprchlické krize „nezodpovědná vojenská politika některých zemí NATO" spolu s kombinací problémů s poválečnou rekonstrukcí v zemích Blízkého Východu a v severní Africe.

„Uprchlíci z Afriky jdou dnes přes Libyi, která by je ještě před několika lety do Evropy nepustila. Po pádu Muammara Kaddáfího po intervenci ze strany zejména USA, Velké Británie a Francie je ale země v dezolátním stavu a z překupnictví se stal výnosný obchod pro místní kriminálníky. A co se stalo se svrženými generály Saddáma Husajna? Podílejí se na chodu a vojenských úspěších Islámského státu v Sýrii, ze které je proud uprchlíků nejsilnější. Příčiny jsou jasné a viníci taky," přiznává politička.

Za velmi pravděpodobné také považuje to, že německá kancléřka Angela Merkelová svou vstřícnou politikou škodí Sýrii, protože ji zbavuje pracovních sil. „Osobně bych proto preferovala, aby Syřané byli v uprchlických táborech pod správou OSN v Turecku, odkud by se pak mohli co nejdříve vrátit do své zničené země a začít s rekonstrukcí. Namísto Sýrie nemůže být na mapě prázdno. Syřané v Německu do své země sice mohou posílat peníze, ale nejdůležitější bude stavět a pomáhat vyzdvihnout zemi z popela," říká komunistka.

Na rozdíl od jiných levicových stran nejsou čeští komunisté k otázce migrace příliš vstřícní. Podle Konečné to může být dáno také tím, že státy východní Evropy mají tendenci myslet především na vlastní, či evropské, občany, zatímco západní mají sklon k silnému internacionalismu. „ Nevidím na tom zas tak mnoho špatného, ale naše pozice je prostě jiná. Nejsme jednoduše schopni a ochotni zastřít fakt, že český zaměstnanec je nám blíže," vysvětluje.

Novinář se na závěr Konečné také ptal, zda vy byla situace jiná, kdyby Československo nežilo 41 let pod komunizmem. Zajímalo ho, zda by i v Česku byla ghetta jako ve Švédsku, Francii nebo Belgii. „Myslím, že tento problém s minulým státním zřízením vůbec nesouvisí. Jedná se tady o problém integrace. Vezměme si například Francii a Belgie. Bývalé koloniální mocnosti (zejména tedy Francie), které v druhé polovině 20. století často přijímaly pracovníky z bývalých kolonií, se ukázaly jako zcela neschopné provést integraci těchto jedinců," myslí si.

Státy se pak podle ní k těmto lidem chovali přezíravě, opovržlivě a sami je do těchto ghett postupně nahnali. „A jakmile se do ghetta narodíte, máte jen mizivou šanci na změnu. Frankofonní národy se snaží z cizinců udělat Francouze, tedy chtějí po nich, aby zcela odhodili vlastní kulturní zázemí, ale na druhou stranu je jako Francouze (zejména pokud pochází z Afriky, Blízkého Východu apod.) odmítají uznat – a to rozjíždí spirálu, která končí třeba i teroristickými útoky," dodala politička.

Loading...
Témata: uprchlíci
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama