Mládek se zlobí na OKD: Horníci se nesmějí stát rukojmími firmy

Praha - Horníci OKD se nesmějí stát rukojmími firmy, které hrozí insolvence. Na svém twitterovém účtu to dnes uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podotkl, že firma má povinnost zaplatit zaměstnancům dubnovou výplatu. Firma dnes sama na sebe podala insolvenci, Mládek slíbil, že se o ni postará prostřednictvím existujících mechanismů stát. Sám prý považuje tento krok za klíčový.

Přidejte svůj názor

Jan Mládek /ČSSD/
doporučujeme

Celkem 46 horníků dnes protestovalo v podzemí Dolu Darkov na Karvinsku. Dvacet šest jich nevyfáralo po noční směně, k nim se přidalo 20 havířů z ranní směny. Poté, co jejich otázky zodpověděl provozní ředitel těžební společnosti OKD Pavel Hadrava, který za nimi sfáral, horníci z noční směny vyjeli na povrch. Ostatní se rozešli na svá pracoviště. 

Šéf Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel ČTK řekl, že akci neorganizovaly odbory. Podle odborového předáka Jaromíra Pytlíka je ale možné, že protesty budou v OKD pokračovat.

V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Firma později podala sama na sebe návrh na insolveci, oznámila však, že těžba bude pokračovat. Mládek to pokládá za klíčovou událost dnešního dne, která bude mít poměrně významné důsledky i v blížících se týdnech. "Podle mého názoru představenstvo OKD učinili toto rozhodnutí po zvážení všech zákonných souvislostí a na základě zdravého úsudku a na základě platného právního řádu České republiky," uvedl.

Brzy se podle něj sejde rozšířené předsednictvo vlády, kromě předsedů tří koaličních stran tam budou ministr průmyslu a obchodu a ministryně práce a sociálních věcí, kteří budou jednat o nastalé situaci

Výsledkem podle něj zřejmě bude svolání mimořádné schůze vlády, kde se kabinet rozhodne, jak situaci řešit. „Stále platí to, že vláda necítila a necítí odpovědnost za právnickou osobu, za majitele OKD, ale cítí zodpovědnost za lidi tam zaměstnané, cítí zodpovědnost za to, aby dostali mzdu za svou práci," vysvětloval

Vládní prioritou podle něj jen regionální rozvoj oblasti. Ministerstvo se podle něj na tuto variantu připravilo, předloží proto potřebné materiály tak, aby mohlo OKD i navzdory insolveci těžit a aby byla situace v dolech bezpečná.

Loading...
Témata: Mládek, Jan | OKD | Horníci
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama