Brusel se zbláznil, to je nehorázné, hrozí nám nebezpečí. Politici se ostře staví proti plánu Evropské komise

Praha – Evropská komise zřejmě podle BBC kývne na bezvízový styk s Tureckem. Komise hodlá ve středu navrhnout bezvízový vstup do schengenského prostoru pro turecké občany, aniž by Ankara již splňovala potřebné podmínky. EU se totiž podle britské stanice obává, že pokud nebude dohoda o bezvízovém styku, Turecko nebude plnit dohodu ohledně imigrantů. Českým politikům se to ale nelíbí.

Přidejte svůj názor 88 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

„Bezvízový styk je nepřijatelný. Liberalizace je k diskuzi za splnění všech podmínek," uvedl v SMS zprávě pro naši redakci šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Jeho stranický kolega a europoslanec Tomáš Zdechovský zareagoval ještě ostřeji. „To je nehoráznost, Turci vůbec nesplňují řadu předpokladů pro bezvízový styk a přes to nejede vlak. Osobně jsem zásadně proti," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Psali jsme:  

Poslanec ČSSD Stanislav Huml připomíná, že ve Sněmovně hlasoval proti návrhu, který se týkal bezvízového styku s Ankarou. „Bezvízový styk s Tureckem chápu jako chybu a obrovskou bezpečností hrozbu," řekl nám.

„Mám dlouhodobě konzistentní názor, že Turecko nemá v EU co pohledávat. Tedy jednoznačně žádný bezvízový styk. V Bruselu se opravdu zbláznili," uvedl pro EuroZprávy.cz nezávislý poslanec Karel Fiedler.

„Bezvízový styk se zemí, která je ve válce nejen s IS, ale i s Kurdy, je problém sám o sobě. Byznysmani si jistě poradí... Ústup od podmínek smlouvy EU-Turecko de de facto diplomatická prohra precedentního významu a je pro EU reputační ztrátou," napsal naší redakci komunista Jiří Dolejš.

„Zásadním problémem evropských zemí i samotné EU v posledních letech je nedodržování pravidel a závazků. Je nepřijatelné uvolnit vízový styk s Tureckem, aniž by ze strany Turecka byla dodržena všechna pravidla," uvedla pro EuroZprávy.cz poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Tento krok považuji za zcela nepřijatelný, jedná se o další ukázku diktátu Bruselu. Nezodpovědné jednání evropských představitelů způsobilo, že Evropa v případě Turecka tahá za kratší konec. Proto je zcela jasné, že se požadavky Turecka budou nadále stupňovat. Musíme zajistit bezpečnost našich občanů, která ve v případě zavedení bezvízového styku s Tureckem zásadně ohrožena. Současný stav považuji za zcela nepřijatelný, proto požaduje referendum o našem setrvání Evropské unii," uvedl pro EuroZprávy.cz 1. místopředseda Úsvitu – Národní koalice Marek Černoch.

„Tohle není spolupráce, tohle je vazalství. Z EU se stává diktátorská organizace. Bezvízový styk s Tureckem je jako bezvízový styk s teroristy z Islámského státu," uvedl pro naši redakci šéf Úsvitu Miroslav Lidinský, který také připomněl, že jeho strana dnes ve Sněmovně navrhuje referendum o vystoupení z EU po vzoru Velké Británie. „Chceme prosadit změnu chování Bruselu. Nemůžeme se nechat takhle ohrožovat," dodal.

„Česká vláda odmítá kvóty i pokuty za jejich nenaplnění. S Tureckem lze liberalizovat vizový režim tehdy, pokud řádně splní všechny podmínky," uvedl na Twitteru premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Proti je také šéf ODS Petr Fiala. „Je chybou, že Evropská komise podporuje zavedení bezvízového styku s Tureckem. Oheň neuhasíte tím, že do něj nalijete benzín," komentoval informaci na sociálních sítích.

„Jedním z hlavních problémů posledních let EU je nedostatečné dodržování pravidel, na kterých se členské státy samy předtím shodly. Navrhovaný ‚podmíněný' souhlas Evropské unie s bezvízovým stykem s Tureckem, ačkoli Ankara nesplňuje potřebné podmínky jako svobodu slova či spravedlivé soudnictví, je pokračováním tohoto stavu. Nesouhlasíme za současné situace s tímto návrhem," uvedl v oficiálním prohlášení 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Také čestný předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg souhlas s bezvízovým stykem v současnosti nepodporuje. „Turecko je zajisté významná země, se kterou máme udržovat dobré vztahy, neboť s EU sousedí. Na druhé straně musím s politováním říct, že vývoj v Turecku není dobrý. Problematický je vztah s kurdskou menšinou, angažmá v sousední Sýrii, ale především jsou to potíže v Turecku samotném. Tamní vláda zkonfiskovala noviny a ostatní média, zavedla cenzuru. Je to sice důležitá země, ale s mnoha problémy. Především válka s Kurdy a pozvolná změna Turecka v diktaturu mohou způsobit další velký proud uprchlíků z Turecka do EU. Byl bych proti tomu, abychom zrušili vízovou povinnost předtím, než budou tyto problémy vyřešeny a válka s Kurdy ustane," uvedl.

Loading...
Témata: Turecko | evropská komise | EU
Vstupte do diskuze (88)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama