Hašek s Nočními vlky: Nevhodné a zoufalé, reaguje šéf ODS Fiala. A toto dodal Dienstbier, Marksová a Herman

Praha/Brno – Jihomoravský hejtman Michal Hašek se v úterý setkal s motorkáři ze skupiny Noční vlci. Spolu s nimi podle svých slov uctil památku padlých sovětských vojáků, kteří zemřeli při osvobozování Brna. Podle většiny politiků to však byla chyba.

Přidejte svůj názor 203 komentářů

Hejtman Michal Hašek /ČSSD/
doporučujeme

Hejtman na svém facebokovém profilu zveřejnil fotky ze setkání i s komentářem. „Dnes večer vzdali v Brně na ústředním hřbitově hold vojákům Rudé armády padlým při osvobození Brna a jižní Moravy ruští,čeští i slovenští motorkáři. Vše proběhlo klidně,důstojně a bez jakýchkoliv problémů. Bylo pro mne silným zážitkem být při tom a společně se poklonit památce padlých s ruským generálním konzulem pa nem Budajevem. Jsem zvědav, co se zítra dozvím z českých médií," napsal.

„Já tam budu letos ještě několikrát, 8. a 9. května, včera (v úterý) jsem doprovodil generálního konzula Ruské federace v Brně," uvedl Hašek na dotaz ČTK, proč byl na místě ve stejnou dobu jako Noční vlci. Současně uvedl, že si váží památky „všech, kteří nám přinesli svobodu na konci 2. světové války, ať už bojovali ve válce jako vojáci sovětské, československé, rumunské, americké, britské či jiné armády, jako partyzáni či odbojáři, a zvláště těch, kteří položili za naši svobodu a vlast svůj život".

Dodal, že nikdy nedopustí přepisování historie a relativizaci hrdinů, kteří padli ve válce za vítězství nad nacistickým Německem. „Odmítám hloupé spojování jejich odkazu a památky se srpnem 1968," řekl Hašek.

Ne všem politiků se ale jeho krok zamlouvá. Šéf ODS Petr Fiala považuje setkání Haška s motorkáři, kteří zjevně podporují ruský nacionalismus, za naprosto nevhodné. „Je to velká chyba a myslím si, že demokratický politik si má opravdu rozmyslet, s kým jde kam klást nějaké věnce a fotografuje se," uvedl Fiala. Předseda ODS doufá v to, že Haškovo gesto neznamená, že by se sociální demokracie přikláněla k politickému radikalismu. „Předpokládám, že to je jenom osobní selhání Michala Haška, nebo zoufalá snaha získat nějaké body, ale nevím, odkud by je získat mohl," poznamenal.

Předseda Poslanecké sněmovny a Haškův stranický kolega Jan Hamáček prý zatím ve své straně debatu o Haškově kroku nezaznamenal. „I proto, že mi přijde zbytečné dávat takto kontroverzní skupině takový mediální prostor. Zásah v mediálním prostoru už teď neodpovídá relevanci této skupiny," řekl ČTK.

Hamáček se zúčastní k uctění sovětských vojáků několika oficiálních akcí, což je podle něj správný způsob, jak je připomenout. „Každý politik je zodpovědný svým voličům za svoje činy, je to spíš otázka na hejtmana Haška," řekl Hamáček. Se skupinou, která se fotí například s vlajkami států, které nejsou mezinárodně uznány a náleží suverénní Ukrajině, bych se nesetkával, dodal v reakci na to, že Noční vlci drží na fotografii, kterou Hašek zveřejnil, vlajku samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Podobně jako Hamáček hovořila i Marksová. „Kdybych to byla já, něco takového bych neudělala," uvedla.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier tak smířlivý nebyl. „Fotit se s Nočními vlky, stoupenci nacionalistické a imperiální politiky putinovského ruského režimu, je od Michala Haška pěkná pitomost. Symbolicky by to bylo možné vnímat jako souhlas s okupací a anexí části cizího státu (Krym), vysílání vojáků na cizí území a vedení útočné války proti jinému suverénnímu státu (východ Ukrajiny) nebo s relativizací okupace Československa v srpnu 1968. Nepochybně je to v rozporu se zahraniční politikou našeho státu," napsal na sociálních sítích.

„Že hejtman Hašek tráví nemalé množství času na bratrských návštěvách Číny, na to jsme si už tak nějak zvykli. Nyní klade věnce s radikálně nacionalistickým motorkářským gangem, který je štědře podporován Kremlem (stamiliony rublů ročně), který nepokrytě uctívá Stalina, který provolává smrt homosexuálům, který proléval krev na Ukrajině a jeho vůdce se chlubí tím, že byl jedním z těch, kdo Putina přesvědčili k anexi Krymu. A pak se s nimi fotí, chlubí se tím a pochvaluje si atmosféru. Korunu tomu nasazuje vyjádřením 'někdo má fotky s českými tuneláři z 90. let či nedávné doby, já mám ze včerejška foto s ruskými motorkáři.' Buď Hašek neví, o koho jde (což je alarmující), nebo to ví a nevadí mu to (což je alarmující ještě víc)," komentoval Haškovo setkání šéf jihomoravských zelených Matouš Vencálek.

Haškova setkání s Nočními vlky si všímá i německá agentura DPA. Ministr kulutry Daniel Herman (KDU-ČSL) se ale neobává toho, že by Haškovo chování mohlo vydávat do zahraničí výpověď o Česku. „Žijeme v demokratické zemi, kde každý člověk, včetně politiků, má právo vyjádřit svůj názor. Každý tím, co děláme a říkáme, dáváme jistý signál, jaké jsou naše priority, čemu dáváme přednost. Dáváme výpověď především sami o sobě," myslí si.

Na Ústředním hřbitově v Brně uctilo památku obětí druhé světové války v úterý večer přibližně 80 motorkářů včetně ruských Nočních vlků. Skupina v uplynulých dnech navštívila také bývalý nacistický vyhlazovací tábor v polské Osvětimi. Několika motorkářům ale polské úřady zakázaly o víkendu vstup do Polska. Dnes skupina zamířila na Slovensko, kde by měla zůstat do pátku. V sobotu dorazí do Prahy, poté bude pokračovat v cestě do Berlína.

Loading...
Vstupte do diskuze (203)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama