Země V4 jednají s východními sousedy o jejich budoucnosti v EU

Praha - Ministři zahraničí visegrádské skupiny (V4) dnes jednají se svými protějšky ze zemí Východního partnerství o budoucnosti vztahu šesti východoevropských zemí k Evropské unii.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí
doporučujeme

Každoroční schůzky, kterou letos hostí Česko v roli předsednické země Visegrádu, se účastní i zástupci německé, švédské a nizozemské diplomacie nebo představitelé EU.

Ministři a jejich zástupci se do Prahy sjeli v úterý večer. Během dnešního jednání se podle informací ČTK zaměří na současný stav Východního partnerství a jeho budoucí vývoj. Projekt, jehož cílem je udržet proevropskou orientaci šesti postsovětských zemí, se zaměřuje na rozvoj občanské společnosti a podporu reforem vedoucích k demokracii. Vedle toho zahrnuje i ekonomickou spolupráci například v podobě posílení vzájemného obchodu, sdílení zkušeností nebo rozvoje dopravní infrastruktury.

Jednání se účastní eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn a zástupkyně vysoké představitelky EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Helga Maria Schmidová. Země Východního partnerství zatím z různých důvodů nejsou kandidáty na členství v EU, u řady z nich však probíhají jednání o uvolnění vízové povinnosti. To by podle zdrojů ČTK z diplomatických kruhů mohlo nabrat na rychlosti vzhledem k tomu, že EU výměnou za spolupráci při řešení migrační krize slíbila vízovou liberalizaci Turecku.

Kromě společného jednání se v průběhu dneška a úterka odehrálo také několik dvoustranných jednání mezi českým ministrem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a jeho východoevropskými kolegy. Sérii rozhovorů zahájil Zaorálek setkáním s moldavským ministrem zahraničí Andreiem Galburem. Diskusi dominovala ekonomická témata nebo aktuální politická situace na Ukrajině a v Rusku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama