Klaus ostře k migrační krizi: Na vině je Západ a doktrína lidských práv

Praha – Někdejší český prezident a ekonom Václav Klaus se domnívá, že v Česku chybí dialog o migraci. "Jsou organizovány pouze monology. Jsou to setkání těch, kteří mají stejný nebo velmi blízký názor,“ varuje Klaus.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus
doporučujeme

Bývalý prezident vystoupil na konferenci s názvem Evropa v imigrační krizi, kterou pořádala soukromá Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů. Zorganizovala ji při příležitosti letošního Dne Evropy.

„Kdybych věděl, že je to ke Dni Evropy, tak bych svou účast nepotvrdil. Nemám nic proti Evropě, ale proti instituci, která takové nesmysly jako Den Evropy vyhlašuje," řekl v úvodu své řeči bývalý prezident. Dodal, že je to jeho taktika a nejoblíbenější téma hned na začátku znervóznit a zneklidnit organizátory akce a urazit je.

Chybějící dialog podle něj to dokládá i výběr řečníků na oné akci. Konference se totiž vedle studentů účastnili pouze konzervativci a Klausovi příznivci. „Ta druhá strana tu není," podotkl bývalý prezident, dlouhodobý kritik Evropské unie a odpůrce migrace.

Všechny argumenty k migraci jsou už podle něj známé a kdo se s nimi dosud neseznámil, je lajdák. Podle bývalého prezidenta je v Evropě „hluboká krize i bez jakékoliv migrace". Příčinou migrační krize pak není rozvrat v severní Africe a na Blízkém východě, ale ve vině západu „za neúspěšné vojenské intervence a násilný vývoz demokracie", uvedl bývalý prezident. „O dnešní migrační vlnu si proto Evropa koledovala," vysvětloval.

Za chaos pak prý může přijímání „doktríny lidských práv", opuštění tradičních evropských hodnot a europeismus s prohlubující se integrací. Jiné skupiny podle Klause v Evropě existovat mohou, měly by být ale jen „vítanou kuriozitou či atrakcí".

K řešení situace podle něj nestačí vyměnit dnešní politické lídry Evropy. „Bude třeba vyměnit i za nimi stojící nositele dnešní evropské ideologie, dnešní evropský akademický a intelektuální svět. K tomu jedny volby nestačí," přiznává.

Loading...
Témata: Václav Klaus | uprchlíci | EU
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama