Kvůli lžím Andreje Babiše jsem teď pod tlakem, stěžuje si hejtman Novák

Praha – Ministr financí Andrej Babiš loni se v televizní debatě o přípravě průmyslové zóny v Karviné pustil do moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD). Uvedl, že jde o Novákův „kšeft" a „tunel", politika také přirovnal k hejtmanovi Davidu Rathovi souzenému za korupci. Nová přiznává, že je kvůli tomu všemu teď pod velkým tlakem.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Babiš se do Nováka pustil loni v září v diskusním pořadu Partie na TV Prima. „Já říkám, že rozdíl mezi hejtmanem Novákem a Rathem je asi takový, že Nováka neodposlouchávali, jinak by dopadl stejně, podle mého názoru," uvedl tehdy.

Ohledně průmyslové zóny Nad Barborou se Babišovi nelíbilo, že by měl stát kvůli jejímu vybudování vykoupit pozemky od miliardáře Zdeňka Bakaly. Zástupci kraje kritiku odmítli s tím, že na Karvinsku není podobná strategická plocha, která by byla dobře dostupná z měst s vysokou nezaměstnaností.

Novák tvrdí, že ho lživé výroky Babiše dostaly pod velký tlak jak jeho, tak i jeho rodinu. Na vicepremiéra proto podal žalobu, kterou dnes začal projednávat soud.

V žalobě na ochranu osobnosti se Novák domáhá omluvy a 200.000 korun. K jednání u Okresního soudu Praha-západ přišel osobně, Babiš se nedostavil. Hejtman mimo jiné připomněl, že žije celý život v Ostravě. „Je to drsný kraj, kde padají drsnější slova. Na druhou stranu osočovat někoho z toho, že je tunelář, že má svoje privátní kšefty a že má štěstí, že není odposloucháván, protože jinak by byl ve vazbě nebo už odsouzen, tak to už je myslím za hranou," řekl Novák soudkyni.

Jeho právnička dodala, že je klient zkušený politik a proto je zvyklý čelit kritice. V tomto případě ale došlo k překročení její přípustné míry. „Od té doby čelí obrovskému tlaku okolí. Je to nařčení z trestné činnosti. Řekl to člověk, který má vysokou důvěru lidí a má to tento dopad," upozornila.

Právní zástupce šéfa hnutí ANO argumentoval, že Babiš do Novákových osobnostních práv nezasáhl. „Je nutné rozlišovat, mají-li sdělení povahu skutkových tvrzení, nebo hodnotících soudů. U nich se pravdivost neprokazuje," podotkl s odkazem na judikaturu. Babiš prý měl pro svá tvrzení reálný základ.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lubomír Zaorálek má být novým ministrem kultury. na nabídku už prý kývl

21.08.2019 10:59 Místo Michala Šmardy Lubomír Zaorálek. Někdejší ministr zahraničí by se měl stát novým šéfem…

Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Omluví…

21.08.2019 09:59 Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti…

Česká europoslankyně natočila "práci" ruských vojáků v Jižní Osetii.…

21.08.2019 08:46 Pirátská europoslanyně Markéta Gregorová na sociálních sítích zveřejnila „netypické fotky z…

Dusno v Praze: ČR si připomene srpen 1968 a 1969: Milion chvilek něco…

21.08.2019 07:01 V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama