Poslanci neodmítli snahu vlády upravit občanský zákoník

Praha – Poslanecká sněmovna i přes kritiku neodmítla vládní novelu občanského zákoníku, která má mimo jiné snížit na polovinu maximální kauci nájemného.

Přidejte svůj názor

Poslanci "jednají"
doporučujeme

Poslanci však nevyhověli žádosti ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO), aby změny schválili už do léta. Jeho úřad původně plánoval rozsáhlejší novelizaci, která však narazila na odpor odborné veřejnosti. Navrhované změny se tak dotýkají jen několika oblastí, které požadovaly ministerstva, odborové svazy nebo profesní komory, například práce mladistvých,omezení svéprávnosti nebo pitev.

Nově by tak opět bylo povoleno, aby si lidé nad 15 let, kteří dosud neskončili povinnou školní docházku, mohli sjednat práci. Kvůli přetížení soudů má také prodloužit ze tří na pět let lhůtu, v níž musí soud přezkoumat důvody pro omezení svéprávnosti.

Vyjasnit by se měly i případy patologicko-anatomických pitev, jejichž provádění může podle některých výkladů současná právní úprava bránit. Kvůli zjednodušení fungování obchodních korporací nově v některých případech postačí plná moc s úředně ověřeným podpisem.

Norma rovněž zavádí veřejnou evidenci svěřenských fondů rejstříkovými soudy, aby se předešlo jejich zneužívání k praní špinavých peněz.

Asi největší nevoli vyvolala snaha snížit maximální kauci pro získání nájemního bydlení ze současné výše šesti měsíčních nájmů na tři. Pelikán tento požadavek ministerstva práce a sociálních věcí obhajoval tím, že mnoho lidí tak vysokou sumu složit nemůže a "určitá část obyvatelstva je tak vylučována z možnosti získat nájemní byt".

Novelu tak nyní projedná sněmovní ústavně právní výbor, bude na to mít standardní dva měsíce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama