Horníci zřejmě budou moci odcházet do důchodu o sedm let dříve, schválila to sněmovna

Ostrava – Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu, podle které by mohli horníci z hlubinných dolů odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, zhruba v 56 letech. Návrh teď dostranou na stůl senátoři.

Přidejte svůj názor

Důl Hamr, foto: Matěj Baťha
doporučujeme

Dřívější odchody do důchodu jsou jedním z opatření, která by měla pomoci horníkům z černouhelné těžební společnosti OKD, jimž hrozí propouštění. Firma má existenční problémy a v úterý na sebe podala u soudu insolvenční návrh, podle kerého dluží přes 17 miliard korun. I se zaměstnanci dodavatelských firem v OKD pracuje přes 12.000 lidí.

O situaci v OKD dnes jednalo rozšířené předsednictvo vlády. Premiér Bohuslav Sobotka pak řekl, že cílem vlády je přispět ke stabilizaci situace ve firmě. Kabinet vyčká na rozhodnutí soudu, který určí předběžného insolvenčního správce firmy.

Na následujícím jednání vlády, jež bude příští středu, bude ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) informovat o opatřeních, která jsou připravena v aktivní politice zaměstnanosti. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) by pak předložil návrh sociálních programů, které by byly připraveny pro horníky, pokud by se začalo propouštět. Sobotka s Mládkem a Marksovou v pátek pojedou řešit situaci OKD do Ostravy.

Žádné propouštění v dolech zatím ohlášeno nebylo, k 30. červnu má ale dohodou skončit 345 lidí. V reorganizačním návrhu těžební firma uvedla, že nejpozději na počátku příštího roku by chtěla ukončit těžbu v Dole Paskov, kde pracuje přes 1500 lidí.

Generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková dnes po jednání v Ostravě řekla, že zaměstnanci OKD, kteří pracují na povrchových pracovištích, by neměli mít problém se sháněním zaměstnání.

Moravskoslezští politici míní, že situace OKD je zvládnutelná, podle některých by stát do útlumu měl zasahovat. Zlepšit by se měla podle nich i spolupráce mezi krajem a ministerstvem průmyslu.

Společnost OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Po podání insolvenčního návrhu na OKD bylo obchodování s akciemi NWR na londýnské burze pozastaveno. O pozastavení obchodování s akciemi NWR rozhodla i burza v Praze, a to od počátku obchodního dne 5. května. Akcie NWR dnes v Praze padaly o 30 procent na sedm haléřů. Vlastníkem NWR je od února skupina Ad Hoc Group (AHG).

Loading...
Témata: Horníci | OKD
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavý srpen 1968 a 1969. Kousek ode mne zastřelili Muzikářovou, vzpomíná…

21.08.2019 11:59 Poslanec Stanislav Juránek (KDU-ČSL) byl jako třináctiletý chlapec v srpnu roku 1969 na Moravském…

Lubomír Zaorálek má být novým ministrem kultury. na nabídku už prý kývl

21.08.2019 10:59 Místo Michala Šmardy Lubomír Zaorálek. Někdejší ministr zahraničí by se měl stát novým šéfem…

Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Omluví…

21.08.2019 09:59 Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti…

Česká europoslankyně natočila "práci" ruských vojáků v Jižní Osetii.…

21.08.2019 08:46 Pirátská europoslanyně Markéta Gregorová na sociálních sítích zveřejnila „netypické fotky z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama