Krnáčová chce přestavět Prahu: Metropole potřebuje budovy světových architektů

Praha – V centru Prahy vznikne obchodní centrum. Stát by mělo u Masarykova nádraží a připravuje ho investiční skupina Penta. Návrh pochází z dílny architektonického studia nedávno zemřelé slavné britské architektky iráckého původu Zahy Hadidové.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Adriana Krnáčová /ANO/, primátorka hl. města Prahy
doporučujeme

Praha potřebuje stavby od současných světově uznávaných architektů. Jinak by se mohlo stát, že bude skanzenem pouze historických budov, uvedla dnes primátorka hlavního města Adriana Krnáčová (ANO).

V celkem osmi budovách za minimálně 6,5 miliardy korun by mělo vzniknout asi 100 tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch, obchodů a dalších prostor. Na dnešním setkání s novináři to řekl spolumajitel společnosti Marek Dospiva.

V soutěži zvítězil návrh studia Zahy Hadidové před řadou dalších návrhů tuzemských i zahraničních architektů. Zájem o stavbu měl například i další z významných světových architektů Daniel Libeskind. Vítězný návrh prý však dokáže docenit význam pozemků za magistrálou u autobusového nádraží. Ty jsou sice v současnosti zanedbané, ale mají potenciál pro vznik živého náměstí.

Do dvou let by se měla začít stavět první fáze projektu, do té doby potřebuje společnost získat všechna potřebná povolení. V rámci této první etapy by mělo vzniknout na 45.000 čtverečních metrů administrativních a obchodních ploch. Pro první etapu Penta vykoupila pozemky od Českých drah letos v lednu za 235 milionů korun. Celkem společnost potřebuje 22.000 čtverečních metrů plochy.

Hlavní budova nacházející se mezi nádražím a ulicí Na Florenci má svou fasádou připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem v jakousi zlatou věž. Tím má stavba odkazovat na podobu kolejiště Masarykova nádraží a zároveň hlavnímu městu přidat další dominantu. Šířka vzniklé ulice má pak být zhruba stejná, jako je výška okolních budov. To je rozložení hmoty, které podle psychologů působí na lidskou psychiku nejlépe, doplnil Dospiva.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavý srpen 1968 a 1969. Kousek ode mne zastřelili Muzikářovou, vzpomíná…

21.08.2019 11:59 Poslanec Stanislav Juránek (KDU-ČSL) byl jako třináctiletý chlapec v srpnu roku 1969 na Moravském…

Lubomír Zaorálek má být novým ministrem kultury. na nabídku už prý kývl

21.08.2019 10:59 Místo Michala Šmardy Lubomír Zaorálek. Někdejší ministr zahraničí by se měl stát novým šéfem…

Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Omluví…

21.08.2019 09:59 Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti…

Česká europoslankyně natočila "práci" ruských vojáků v Jižní Osetii.…

21.08.2019 08:46 Pirátská europoslanyně Markéta Gregorová na sociálních sítích zveřejnila „netypické fotky z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama