Příspěvky by mohli dostat propuštění z OKD i z 10 dalších firem, ministerstva protestují

Praha – Podle nařízení vlády, které navrhlo ministerstvo průmyslu kvůli situaci v OKD, by příspěvky ke zmírnění dopadů útlumu těžby od státu neměli dostávat jen propuštění horníci a další pracovníci ze společnosti OKD, ale i z desítky dalších firem.

Přidejte svůj názor

Uhlí z OKD, Dolu Paskov
doporučujeme

Havíři, kteří v podniku byli aspoň dva roky, by po určitou dobu pobírali 8000 korun měsíčně. Ostatní by měli 7000 korun. Ministerstvo financí je proti, podle něj by se měly využít nynější dávky a neměly by se zvedat výdaje rozpočtu.

Ministerstvo financí s příspěvkem nesouhlasí. Podle něj se mají využít nynější podpory v nezaměstnanosti a sociální dávky, nemají se zvyšovat výdaje rozpočtu. Přidalo se k němu i ministerstvo obrany. Ministerstvo zemědělství je zas proti tomu, aby pomoc dostávali lidé, kteří už mají práci či podnikají.

Podle ministerstva průmyslu však příspěvky pomohou nejen rodinám propouštěných, ale i regionům - zabrání tam poklesu kupní síly. „Je možné předpokládat, že doba výplaty příspěvku může představovat až osm let - období let 2016 až 2023, čímž dojde k rozložení celkové výše příspěvku do jednotlivých let a ke snížení tlaku na státní rozpočet," uvedl rezort.

Kromě lidí z OKD a jeho dolů Paskov, Lazy a Darkov by příspěvky měli dostávat i propuštění zaměstnanci společností Severní energetická, Slezská důlní díla, Důl Kohinoor, Czech Coal Power, Coal Servicec, Sev.en WT, KSK - BELT, Diamo s uranovými doly, ze závodu Slováckých strojíren Komořany a také báňští záchranáři OKD HBZS.

Podle podkladů pro vládu by od letoška do konce roku 2018 mohlo zaniknout přinejmenším 4300 míst. Pokud by na seznamu zůstaly všechny firmy, tak by počet mohl být ještě zhruba o 1500 vyšší. Stát by na příspěvky mohl vydat až 2,99 miliardy korun.

Příspěvek by mohli dostávat propuštění zaměstnanci, kteří ve firmě pracovali více než dva roky. Pokud tam byli méně než pět let, pobírali by ho tři měsíce. Za každý další odpracovaný rok by se doba vyplácení prodloužila o tři měsíce. Maximálně by trvala 30 měsíců.

Horníci nad 50 let, kteří v zavírané firmě byli přes 25 let a mají za sebou 3300 směn, by příspěvek mohli dostávat pět let. Stejně by na tom byli horníci z uranových dolů, kteří v podniku dělali 15 let a za sebou mají 2100 směn. Pět let by dávku mohli pobírat i ostatní zaměstnanci nad 55 let a aspoň pětadvacetiletou praxí ve firmě. O příspěvek by se dalo požádat do půl roku po propuštění.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama