O řidičáky by mělo být možné žádat kdekoliv, aktuální úprava je archaická, tvrdí TOP 09

Praha - Vydání řidičského oprávnění by mohlo být jednodušší. Poslanci TOP 09 Věra Kovářová a Jan Farský totiž přicházejí s návrhem, který by lidem umožnil žádat o vydání mimo trvalé bydliště. Podat žádost o vydání řidičáku mohou nyní lidé jen v místě trvalého bydliště. Úřady navíc archaicky požadují také doložení papírových fotografií, které úřady následně skenují. Nově by podle návrhu nebylo nutné fotku přikládat.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

O vydání řidičského průkazu by mělo být možné žádat nejen v místě trvalého bydliště, ale na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. K žádosti by také nově nemělo být nutné přikládat vytištěnou fotografii. Počítá s tím návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes představil poslanecký klub TOP 09 a Starostů.

Poslankyně Věra Kovářová (STAN) aktuální úpravu označila za archaickou. „Náš návrh zákona do značné míry odpovídá na nečinnost vlády. Jejího návrhu jsme se nedočkali, proto ho nyní podáváme sami. Klíčový princip je, že občané budou moci o vydání řidičského oprávnění žádat na kterémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností a budou si také moci vybrat, u kterého úřadu si průkaz vyzvednou. Putovat mezi úřady pak bude žádost a její vyřízení a ne občan, jak tomu bylo doposud," upřesňuje Kovářová, předsedkyně podvýboru pro veřejnou správu a e-Government.

Stát by také měl využívat na průkazy digitální fotografie, které má k dispozici. „Především se jedná o zjednodušení procesu a odstranění nesmyslného a nepochopitelného postupu. Když si člověk jde vyřídit občanský průkaz, v kabině si ho vyfotí a digitální fotografii připojí k jeho žádosti. Pro vyřízení řidičáku jde do vedlejší kanceláře s papírovou fotografií v ruce. Návrh ušetří čas i peníze žadatelům i úřadům. Dva roky si dopisuji s ministerstvy, dva roky výmluv stačí," dodává Farský, místopředseda Ústavně právního výboru.

„Vláda vymýšlí legislativu, která občany obtěžuje a kontroluje. My se naopak snažíme přijít s návrhem, který jim práci ušetří," říká předseda poslaneckého klubu František Laudát. Návrh poslanci podali 6. května, na plénum by se mohl dostat koncem června 2016.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama