Obří problém s uprchlíky: Přijde Česko a Slovensko o desítky miliard?

Praha/Bratislava - Pokud Česká nebo Slovenská republika odmítnou na základě kvót Evropské komise přijímat uprchlíky, mohou přijít až o desítky miliard korun. Komise totiž navrhla, aby členské země Evropské unie, které nebudou chtít běžence přijmout, za každého odmítnutého uprchlíka zaplatily čtvrt milionu eur, tedy zhruba 6,8 milionu korun. Česko by tak mohlo přijít o desítky miliard.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Peníze CZK, ilustrační fotografie
doporučujeme

Česká republika by měla podle loňského návrhu Evropské komise přijmout na základě kvót až 4300 migrantů. Pokud by se však vzepřela a uprchlíky by přijímat odmítla, čekaly by jí tučné sankce, které Komise nazvala "solidárním příspěvkem.

Scénář, v němž by Česko odmítlo přijmout všechny migranty, by stát přišel pořádně draho. Zaplatil by totiž necelých 30 miliard korun. O něco lépe by na tom bylo Slovensko, které má příjmout 1500 uprchlíků. To by v případě odmítnutí všech migrantů zaplatilo "pouze" deset miliard korun.

Proti tomuto návrhu ostře vystoupila řada evropských politiků. "Česká republika nadále odmítá a bude odmítat jakýkoliv mechanismus, který by vedl k trvalým kvótám. Zároveň odmítáme i jakékoliv návrhy na penalizaci těch států, které s kvótami nesouhlasí. Česká vláda dlouhodobě zdůrazňuje, že povinné kvóty nedávají smysl a nepřispívají k řešení uprchlické krize, uplynulý rok nám v tom dal za pravdu," tvrdí premiér Bohuslav Sobotka.

"V jednáních budeme prosazovat, aby konečná legislativa obsahovala důraz na odpovědnost členských států, ochranu hranic a výměnu informací. Naopak princip přerozdělovacího mechanismu, který je dlouhodobě v rozporu s pozicí ČR a dalších členských států, budeme odmítat. Stejně tak nebudeme souhlasit s možností tzv. „vykoupení se" z této povinnosti, která je ve skutečnosti pojata spíše jako systém pokut," uvedl úřad vlády.

Ani Slovensko není příliš nadšeno. "Slovensko návrh nepodpoří, ale vždy se snažíme o to, aby počet zemí, které budou hledat rozumné řešení, byl co největší. Myslím si, že tento návrh nenajde velkou podporu ani u ostatních zemí," domnívá se tamní ministr vnitra Robert Kaliňák.

Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó návrh označil za nepřípustný a postoj Komise považuje za vydírání. Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski poznamenal, že si stále není jistý, zda Evropská komise svůj návrh myslí vážně. Polský ministr vnitra Mariusz Błaszczak zase prohlásil, že návrh postrádá jakýkoliv smysl.

Loading...
Témata: uprchlíci | EU
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama