Chorvatský ministr v Praze: EU nemůže členům vnucovat řešení

Praha - Předseda vlády Bohuslav Sobotka se dnes v Poslanecké sněmovně setkal s ministrem zahraničních věcí Chorvatska Miro Kovačem. Společně hovořili o spolupráci v oblasti obchodu a investic, aktuálních evropských otázkách, podpoře aktivit české menšiny v Chorvatsku a chorvatské menšiny v ČR. S českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem pak jednal o návrhu Evropské komise.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Chorvatská vlajka
doporučujeme

V Evropě není možné vnucovat řešení bez ohledu na národní specifika, řekl dnes Kovač o návrhu Evropské komise na reformu azylové politiky, který počítá i s povinnými kvótami pro rozdělování uprchlíků. Šéf chorvatské diplomacie tak komentoval návrh EK na tiskové konferenci po jednání s českým protějškem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). „Není možné vnucovat řešení, která by nebrala v úvahu národní specifika a citlivost některých otázek," uvedl Kovač s tím, že v rámci konsenzu v evropském duchu nemůže existovat vnucování.

Domnívá se také že návrh Evropské komise je nutné důkladně projednat. Své k němu musí říct všechny členské země, jejich ministři i premiéři. „Já se budu zasazovat o to, aby se vedla opravdová diskuse," podotkl Kovač.

Návrh komise spočívá v doplnění současného pravidla, že žádost o azyl má na starost první země, kam uchazeč vstoupí, krizovým mechanismem přerozdělování do dalších států EU. Spouštěn by byl automaticky při vysokém počtu žadatelů v některé členské zemi. Ze systému bude možné se dočasně vyplatit částkou 250.000 eur (6,75 milionu Kč) za jednoho odmítnutého žadatele.

Proti tomu se postavily na všechny země V4, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, přidalo se i Lotyšsko a Estonsko. Země odmítající kvóty se stávají terčem kritiky kvůli tomu, že nejsou solidární vůči těm státům, na jejichž území se během migrační krize dostaly i stovky tisíc lidí.

Kovač v této souvislosti poznamenal, že Chorvatsko chce blíže spolupracovat nejen s Českem, ale se všemi středoevropskými zeměmi. Dodal, že pokud menší země spolupracují, mají sílu ovlivňovat politiku EU a prosazovat vlastní postoje.

Šéfovéé odou diplomacií se také shodli na tom, že celý region západního Balkánu je pro Evropskou unii strategickou oblastí a zejména v době, kdy Evropa čelí migračnímu tlaku, je nutné ho udržet stabilní. „Obě země se shodujeme v tom, jak je významné podporovat politiku rozšíření v oblasti západního Balkánu," podotkl Zaorálek.

Chorvatský ministr se ve čtvrtek večer setkal s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). Dnes jednal s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem i předsedou české vlády Bohuslavem Sobotkou (oba ČSSD). Podle vyjádření úřadu vlády se Kovač s premiérem věnovali možnostem spolupráce v oblasti hospodářství, cestovního ruchu a kultury.

Se Sobotkou pak jednal o spolupráci v oblasti hospodářství, cestovního ruchu a kultury. „Obrat vzájemného obchodní výměny byl v roce 2015 vůbec nejvyšší v historii. Českou a Chorvatskou republiku pojí přátelské vztahy založené na geografické blízkosti a historické provázanosti obou zemí. Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější destinaci českých turistů, v roce 2015 ho navštívilo přes 700 tisíc Čechů," uvedl úřad vlády.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama