Návrh: Rodičům dvou a více dětí mají klesnout odvody, bezdětným stoupnou

Praha - Rodičům, kteří se starají o dvě a víc dětí, by se mohly snížit odvody na sociální pojištění. Naopak bezdětní by do systému posílali víc než dnes. Počítá s tím návrh novely o pojistném na sociální zabezpečení, který na svém webu zveřejnila vláda.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
doporučujeme

Zákon připravilo ministerstvo práce. Podle něj má změna posílit "princip zásluhovosti rodičů". Příjmy sociálního pojištění by snížila asi o 4,2 miliardy korun ročně.

Změny doporučila důchodová komise. Řešila "narovnání transferů mezi rodinou a společností". Ocenit zásluhy za výchovu další generace chtěli třeba vládní lidovci.

Podle návrhu novely by stejně jako nyní - tedy 6,5 procenta vyměřovacího základu - odváděli rodiče jednoho dítěte. Ti, co se starají o dvě děti, by platili pět procent svého základu. U tří dětí by sazba činila 2,5 procenta. Lidé, kteří se starají o čtyři a víc dětí, by do systému neposílali nic. Naopak ti, kteří potomky nemají, by si každý měsíc odečetli 7,5 procenta vyměřovacího základu. Odbory už dřív návrh kritizovaly. Označily ho za "trest pro ty, kteří děti mít nemohou".

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama