Stát převede na obce pozemky kolem jezer Most a Milada. Má to i rizika

Most - Rekultivované pozemky kolem jezer Most a Milada u Ústí nad Labem zřejmě budou státem převedeny na obce – a to zřejmě částečně bezúplatně. Pokud by byly pozemky využity pro komerční účely, musely by obce zaplatit. Uvedl to šéf rezortu průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Přidejte svůj názor

Jan Mládek /ČSSD/ ministr průmyslu a obchodu
doporučujeme

Tímto způsobem by stát vyhověl pravidlům Evropské komise pro veřejnou podporu, uvedl Mládek po setkání se starosty a primátory na Mostecku. V případě jezera Milada je podle Mládka cílem všechno stihnout do konce roku 2017, u jezera Most do konce roku 2019. Cena, za jakou by se převáděly pozemky třeba pro stavbu restaurací či hotelů, zatím není stanovena.

Mládek upozornil, že převedení majetku neznamená pouze výhody, ale nese s sebou i rizika. Poukázal třeba na to, pokud by tam došlo k sesuvům, byla by to zodpovědnost nového vlastníka pozemků.

O převodu pozemků a závazků ze státního podniku Palivový kombinát Ústí (PKÚ) nyní stát vede s obcemi debatu. Všem smlouvám musí dát zelenou antimonopolní úřad.

Jezero Most vzniklé zatopením jámy po těžbě uhlí je zatím oficiálně lidem nepřístupné. Radnice by chtěla rekreační lokalitu otevřít veřejnosti v polovině roku 2018. Jezero Milada se poprvé otevřelo rekreantům před rokem. Chybí tam však zázemí, dokud nebudou pozemky vypořádány, nemůže město nic v okolí stavět. Náklady za údržbu plochy, přítomnost městských strážníků, úklid a podobně za loňský rok podle ústecké primátorky Věry Nechybové činily zhruba dva miliony korun.

S možností trvalého osídlení na rekultivovaných územích stát podle Mládka ve vzdálenější budoucnosti počítá, věc by se ale podle něj neměla uspěchat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama