Zeman slavil na ruské ambasádě Den vítězství, přišli také Klaus a Nečas + VIDEO

Praha – U příležitosti konce druhé světové války dnes na ruském velvyslanectví vystoupil s projevem český prezident Miloš Zeman. Ve své řeči poukázal mimo jiné na to, že by se historie druhé světové války v té či oné podobě mohla opakovat.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Na slavnostní recepci dorazili i exprezident Václav Klaus, bývalý premiér Petr Nečas, současní šéfové komor Parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch, ministr průmyslu Jan Mládek (všichni ČSSD) či americký velvyslanec v Praze Andrew Shapiro. Zúčastnily se i osobnosti mimo politické kruhy, například známý šéfkuchař Jaroslav Sapík a hudebník Felix Slováček.

Zeman poukazoval, že v době druhé světové války bujela nenávist a dělení lidí na „skupiny". A tato nenávist se podle něj opakuje. Připomněl také, že je známo více než 35 skupin napojených na Islámský stát. „To připomíná rakovinu a její metastázy," řekl Zeman s tím, že je nutné sjednotit veškeré úsilí, aby bylo možné bojovat proti mezinárodnímu terorismu.

Kromě Zemana promluvil i ruský velvyslanec v Česku Alexander Zmejevskij. I on propojil druhou světovou válku s aktuální situací ve světě. „Tehdy se státy s různými ideologiemi a politickými systémy dokázaly povznést nad rozpory, vzdát se druhořadého v zájmu hlavního - porážky společného nepřítele," uvedl Zmejevskij.

Po projevech si ambasador s prezidentem připili bílým vínem a usedli společně ke stolu. Prezidenta přišli pozdravit váleční veteráni i někteří hosté recepce, například Hamáček. Ke stolu si přisedl i Zemanův předchůdce Klaus.

Před dvěma lety se vzpomínkové akce nezúčastnil nikdo z nejvyšších ústavních činitelů kvůli ruskému angažmá v krizi na Ukrajině, letos se mezi ministry o účasti na recepci debata nevedla. „Nebavili jsme se o tom. Z hlediska ústavních činitelů tady byli prezident, předseda Senátu a předseda Sněmovny," řekl ČTK Mládek.

Mezi dalšími hosty na ruské ambasádě byli bývalý šéf diplomacie Jan Kohout, poslanci Jaroslav Foldyna a Jeroným Tejc (oba ČSSD), Stanislav Berkovec (ANO), Marta Semelová (KSČM), bývalý ministr vnitra Martin Pecina, šéf odborů Josef Středula a předseda Strany práv občanů senátor Jan Veleba.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Rakety USA v Asii. Bude válka? Expert nám prozradil, o co Američanům jde.…

17.08.2019 07:41 ROZHOVOR - Východní Asie je dalším místem, kde to v současnosti vře. Prodemokratičtí demonstranti…

Se Šmardou ve vládě nebudu, prohlásil Babiš

16.08.2019 20:26 Premiér Andrej Babiš (ANO) s kandidátem ČSSD na ministra kultury Michalem Šmardou ve vládě nebude,…

Migranti jsou jako invazivní rostliny? Policie vyšetřuje poslankyni…

16.08.2019 19:11 Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama