Česko proti směrnici EU o zbraních: Vnitřní bezpečnost státu ohrožena

Praha - Ministerstvo vnitra doporučuje, aby zástupci ČR "při všech možných příležitostech" aktivně vystupovali proti návrhu evropské směrnice o kontrole zbraní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

Podle analýzy, kterou ve středu projedná vláda a kterou má ČTK k dispozici, by kvůli tomu premiér a někteří ministři měli co nejdříve navázat neformální kontakt s příslušnými eurokomisaři. Proti navrhovaným změnám, jež reagují na teroristické útoky v Paříži, už se vyslovily Sněmovna a Senát.

Hlavním cílem změny směrnice je posílení boje proti nedovolenému obchodování se střelnými zbraněmi. Česko kritizuje, že návrhy dopadají výlučně na legální držitele zbraní, nikoliv na nelegální zbraně, které jsou k páchání teroristických útoků používány. Předkládaná analýza možných dopadů změn uvádí, že by mohly být rizikem pro vnitřní bezpečnost ČR a že by znamenaly ztrátu tisíců pracovních míst.

Navrhované usnesení vlády proto ukládá premiérovi a ministrům financí, vnitra, obrany, průmyslu, zahraničních věcí, zemědělství a ministryni práce, aby v nejbližší možné době "podnikli procesní a diplomatické kroky k zabránění přijetí takové změny návrhu směrnice, která by nepřiměřeně zasahovala do práv občanů a měla negativní dopady na vnitřní pořádek, obranyschopnost a hospodářství a zaměstnanost v České republice".

Protějškem pro vyjednávání by se měli podle analýzy stát první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, komisařka pro vnitřní trh Elžbieta Bienkowská, komisař pro vnitřní věci Dimitris Avramopoulos a komisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Ta byla do návrhu doplněna na základě připomínky od úřadu vlády. "Je třeba těmto členům komise zdůraznit zásadní problémy, které by aktuální návrh pro ČR přinesl s tím, že zvýšení počtu nelegálních zbraní by postupně ovlivnilo bezpečnostní situaci i v ostatních členských státech EU," apeluje vnitro.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama