Vystoupit z EU? Nerealistické. Co bychom potom dělali, ptá se ODS

Praha – Na začátku května Česko oslavilo dvanácté výročí vstupu do Evropské unie. Mnohé hlasy volají, že v současné době by bylo zemi lépe mimo tuto skupinu a volají po referendu o vystoupení ČR z osmadvacítky. Podle ODS je to ale nereálné.

Přidejte svůj názor 64 komentářů

Petr Fiala na 26. kongresu ODS
doporučujeme

„Vystoupit z EU je nerealistické, není ani jasné, co bychom dělali potom. Unie má spoustu chyb, já sám jsem dlouhodobě nespokojen s tím, kam se vyvíjí evropská integrace, a naše strana patří k těm, kdo se snaží o reformu. Ale něco úplně jiného je vystupovat, myslet si, že bychom mohli existovat mimo její rámec. Každý, kdo něco takového veřejnosti nabízí, nabízí nemožné," uvedl na sociálních sítích šéf ODS Petr Fiala.

Strana proto navrhuje ne vystoupit, ale reformovat unii. ODS zveřejnila své pozice týkající se zahraniční politiky. EU by podle ní měla být více flexibilní. „Každý stát musí mít možnost zapojit se pouze do takových společných projektů EU, které jsou pro něj výhodné," myslí si občanští demokraté.

Chtěli by také zahájit debatu o navrácení části pravomocí z úrovně EU zpět na národní úroveň. Kromě toho chtějí vyjednat trvalou výjimku z přijetí jednotné evropské měny. Dalším bodem pak je „podpora Státu Izrael jako jediného skutečného demokratického státu na Blízkém východě".

Rozvíjet by se podle ODS měl také volný obchod prostřednictvím mezinárodních smluv, např. Transatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a USA (TTIP).

Prohloubit by se pak měla spolupráce mezi Českem a jeho partnery v NATO a zároveň by se měla země zapojit jen do těch projektů Společné bezpečnostní a obranné politiky EU, které se nebudou dublovat s aktivitami NATO a skutečně posílí společnou obranyschopnost unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (64)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama