Bárta nedostal odškodnění 23 milionů. Požadavek je promlčený, řekl soud

Praha – Někdejší ministr dopravy a šéf Věcí veřejných Vít Bárta se odškodnění od státu za nemajetkové újmy v době jeho stíhání podle všeho nedočká. Soud dnes jeho požadavek zamítl jako promlčený.

Přidejte svůj názor

Vít Bárta
doporučujeme

Bárta se domáhal náhrady nemajetkové újmy 23 milionů korun kvůli svému trestnímu stíhání za korupci. Soud však rozhodl, že je jeho nárok promlčený. Verdikt, který Bártovi přiznal pouze 16.000 Kč a úroky jako náhradu nákladů za právní zastoupení, zatím není pravomocný a Bárta se zřejmě odvolá.

Verdikt, který exministra zprostil obvinění z korupce, nabyl právní moci v březnu roku 2013. Bárta uplatnil svůj nárok vůči státu až v dubnu 2014. Obvodní soud pro Prahu 2 poukázal, že tak byla překročena šestiměsíční promlčecí lhůta. Soudkyně Martina Weissová dodala, že v rozsudku odkazuje na judikaturu Nejvyššího soudu.

K dnešnímu jednání Bárta nedorazil. Požadoval však 20 milionů za zásah do svého osobního i politického života. Další tři miliony chtěl za nesprávný úřední postup státu. Jeho advokát Tomáš Gřivna se snažil přesvědčit soudkyni o tom, že promlčecí lhůta neběžela po dobu, kdy Nejvyšší soud rozhodoval o stížnosti pro porušení zákona a o dovolání, které v Bártův neprospěch podali nejvyšší státní zástupce a tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Se svými argumenty ale neuspěl.

Soudkyně zamítla mimo jiné výpověď Bárty i dalších lidí spjatých s někdejší vládní stranou Věci veřejné - například Bártovy manželky Kateřiny Klasnové, exposlance Michala Babáka či někdejšího předsedy strany Radka Johna.

Bárta dostal po podání žaloby od ministerstva spravedlnosti 335.000 korun za náklady na právní zastoupení v trestní kauze, úřad se mu také omluvil. Podle dnešního rozhodnutí má ministerstvo doplatit ještě 15.730 korun za pět Bártových porad s právníkem a příslušné úroky. Stát bude také hradit náklady současného soudního řízení,jejich výše ještě nebyla vyčíslena.

Bývalý vrcholný politik byl zproštěn obvinění z korupce po dvouletém stíhání. Obžaloba tvrdila, že dal úplatek tehdejším stranickým kolegům, poslancům Jaroslavovi Škárkovi a Kristýně Kočí, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama