Vojtěch Filip: Výročí osvobození od fašismu

Praha - "V pondělí jsem opět s údivem sledoval diskusi v pořadu Události, komentáře. Pozvaní hosté, dva poslanci Parlamentu ČR a jeden poslanec Evropského parlamentu diskutovali na náhradní téma k osvobození – tedy na téma, zda motorkáři z klubu Nočních vlků mohou projet Evropou a položit květiny na hroby svých předků, kteří zbavili Evropu nacistické hrůzovlády a nesvobody, která znamenala na všech stranách válečného konfliktu více než 50 milionů mrtvých," píše v komentáři, který má k dispozici server EuroZprávy.cz, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR a předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vojtěch Filip (KSČM) a prezident Miloš Zeman
doporučujeme

Diskuse byla mimoběžná a argumenty zejména poslance Gabala a europoslance Pospíšila více než trapné. Totiž podle europoslance smí položit květy jenom ti, kteří sdílí jeho názory a nikoli ti, kteří mají své předky ve válečných hrobech. Otřásl jsem se hnusem nad tímto názorem zabaleným do mnoha zbytečných slov. Poslanec Gabal zase nic neví o porušování mezinárodního práva ze strany USA např. v bývalé Jugoslávii, které mu připomněl kolega Foldyna.

Nebyl jsem pozván, abych mohl diskutérům připomenout, že Praha - a s ní velká část Čech - byla osvobozena od nacismu Rudou armádou. To, že byla osvobozena až 9. května, je historický fakt. Stejným historickým faktem je i to, že Normanské ostrovy u pobřeží Francie, jediné britské území, jež bylo za druhé světové války okupováno nacistickým Německem, byly osvobozeny také až 9. května 1945, téměř rok po úspěšné invazi v Normandii. Spojenci prostě nechtěli tříštit síly dobýváním dobře opevněných ostrůvků, když hlavní osou jejich postupu byla linie Paříž – Porýní – Berlín. Proto tamní německé posádky kapitulovaly až 9. května 1945. To je skutečnost, toto datum si nevymyslela Moskva.

Nakonec snad jen tolik: 9. květen se slaví jako Den Evropy, "státní svátek Evropské unie". Protože 9. května 1950 pronesl francouzský ministr zahraničí Robert Schuman svou slavnou deklaraci evropských národů na počest pátého výročí vítezství nad nacismem. Ono se pět let po válce ještě opravdu nehodilo, aby si někdo překrucoval prožité dějiny.

Loading...
Témata: Filip, Vojtěch
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama