Klaus a jeho institut podpořili Alternativu pro ČR? Weigl ujasňuje původní vyjádření

Praha – Lidé kolem Martina Konvičky a Bloku proti islámu si poté, co se nepohodli s Úsvitem, zakládají vlastní stranu. Prozatím vznikl přípravný výbor Alternativy pro Českou republiku (ApČ) a byla zveřejněna jména prvních podporovatelů. Tuto iniciativu teď podpořil také někdejší prezident Václav Klaus a jeho institut.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Václav Klaus
doporučujeme

Alternativa pro ČR (ApČ) už vydala tiskovou zprávu, ve které se hlásí ke stejným hodnotám, jako zastává strana Alternativa pro Německo (AfD). „ApČ bude národně orientovanou, euroskeptickou, liberálně konzervativní stranou. ApČ se stane skutečnou alternativou pro ty, kterým leží na srdci individuální svoboda, národní hrdost, rodina a prosperita naší země," uvádí.

Psali jsme:  

Členy výboru jsou sociolog a místopředseda Bloku proti islámu Petr Hampl, aktivistka Eva Hrindová a publicista Petr Štěpánek. Mezi další tváře nebo podporovatele pak podle ApČ patří i sám Martin Konvička, sexulog Jaroslav Zvěřina nebo analytik Tomáš Haas. Teď se do těchto řad přidal také Institut Václava Klause (IVK).

Ten na svých stránkách prostřednictvím bývalého europoslance Ivo Strejčka zveřejnil své stanovisko k ApČ. „Na základě stovek dopisů a mailů, které každý den přicházejí jak Václavu Klausovi, tak členům Institutu Václava Klause, je již dlouho zřejmé, že stále větší části občanů naší země není současný stav ve společnosti lhostejný, že se cítí ohroženi a že mají obavy o bezpečí svých rodin," uvádí Strejček na stránkách institutu.

Právě od těchto občanů prý institut ví, že v České republice postrádají lidé odpovědný, solidní a spolehlivý politický subjekt, který by se jejich obav ujal. „Je stále zřetelnější, že je zbytečné takové útočiště hledat v rámci současného českého politického uspořádání. Vypadá to, že nové uskupení musí vzniknout jako alternativa k obsahovému i formálnímu chování zavedených, ale stále prázdnějších a ustrašenějších, českých politických stran," myslí si zástupce IVK.

Projevem takového probouzení je pak podle Strejčka právě mimo jiné vznikající Alternativa pro ČR. „Neznáme víc, než prvotní deklarace zakladatelů této strany. Je pochopitelné, že svůj program budou muset pečlivě a detailně dopracovávat, ale za cenné považujeme fakt, že vznik této strany není umělým nápadem, je spontánní reakcí na vývoj nálad uvnitř české společnosti," myslí si.

I proto zatím ApČ institut podporuje. „Budeme rádi, když toto probuzení získá pevnější kontury a strhne pozornost dalších občanů k vážným tématům dnešní doby tak, jak se to například podařilo Alternativě pro Německo u našich sousedů," dodal Strejček.

Sám Vávlav Klaus je známým euroskeptikem, který podporuje nejen odchod Česka z Evropské unie, zastává také negativní postoj k migraci. Před několika dny také vystoupil se svým projevem na sjezdu Alternativy pro Německo (AfD).

Poté, co se slova Strejčka objevily v médiích, se k celé věci vyjádžil také výkonný ředitel IVK Jiří Weigl, podle kterého nebylo původní vyjádření správně interpretováno. 

„Text našeho kolegy Ivo Strejčka, uveřejněný na webových stránkách IVK dne 10. 5. 2016 v rubrice Stanovisko IVK, umožnil mediální interpretace, které se velmi vzdálily od našeho skutečného postoje k nově vznikajícímu politickému subjektu Alternativa pro Česko," uvedl Weigl.

Instutut podle něj trvá na slovech Ivo Strejčka, že „nemalá část občanů nenalézá politický subjekt, který by reprezentoval jejich názor na situaci v Evropě i u nás". „Proto považujeme za přirozené, že dochází ke vzniku subjektů nových. Z toho však nevyplývá, že IVK deklaruje svou podporu iniciativě, která se snaží ve svém názvu využít popularitu německé AfD. Vyjádření Václava Klause k této věci z minulého týdne o nebezpečí diskreditace této značky platí," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama