Auditoři nenavrhli korekci dotací pro Čapí hnízdo, zákon to neumožňuje

Praha – Nemůže potvrdit ani vyvrátit podezření na propojení farmy Čapí hnízdo s Agrofertem ministra financí Andreje Babiše (ANO) v době žádosti o dotaci a jejího čerpání, uvedli ve zprávě auditoři, kteří padesátimilionovou dotaci zkoumali. Korekci dotací proto nenavrhli.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

371
doporučujeme

Zákon je totiž neopravňuje prověřovat firmy, které dotaci nedostaly. Uvedly to Lidové noviny (LN), které mají zprávu auditorů k dispozici. Auditoři mají za to, že osobní provázanost firem je doložená. Sám Babiš to přiznal v projevu ve Sněmovně, kde řekl, že v letech 2008 až 2010 Čapí hnízdo patřilo dvěma jeho dospělým dětem a bratrovi jeho partnerky.

Rodinné propojení však jako takové na porušení dotačních podmínek nestačí, současně s tím musí být splněna ještě jedna podmínka - některá z firem z Agrofertu by musela podnikat na propojeném trhu. Tedy v pohostinství, cestovním ruchu či ubytování. A to čeští auditoři nemají jak ověřit. Nemohou podle svých slov žádat po jiných firmách než společnosti Imoba, jíž farma dnes patří, listiny, prověřovat trh kvůli hospodářské soutěži nebo zpovídat klienty. To může policie nebo Evropská komise, píše deník.

Případem se zabývá také Evropský úřad proti podvodům (OLAF), stejně tak policie - závěry těchto dvou prověrek ještě známy nejsou. Podle LN auditoři uvedli, že jsou indicie o tom, že Farma Čapí hnízdo patřila pod Agrofert, tedy že neměla nárok na dotaci. Pokud se EK rozhodne propojení trhů prozkoumat a kdyby zjistila, že k němu došlo, musel by Agrofert dotaci vrátit.

Babiš nechtěl výsledek komentovat s tím, že výsledky auditu nezná a odkázal na firmu Imoba. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že se žádné pochybení nestalo. „Jsme přesvědčeni, že ke stejnému závěru dojde i Evropská komise," řekl Hanzelka. Rozhodující podle něj je, že audit označil dotaci za způsobilou a nenavrhl vrácení ani její části.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama