Novela řešící problémy s EIA bude do konce měsíce, avizuje Sobotka

Praha - Ministerstvo životního prostředí do konce měsíce připraví novelu zákona, která umožní stavět 11 vybraných dopravních staveb bez opakování procesu EIA.

Přidejte svůj názor

Dan Ťok, ministr dopravy a Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
doporučujeme

Na svém twitterovém účtu to oznámil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda dnes schválila materiály ministerstva dopravy a životního prostředí, které se týkají urychlení příprav staveb, kterým EU neuznává starší posudky vlivu na životní prostředí (EIA). Prostřednictvím tiskového mluvčího Martina Ayrera to oznámil Úřad vlády ČR.

Problémy s posudky na životní prostředí má v Česku přes sto dopravních staveb v ČR za zhruba 130 miliard korun. Materiál ministerstva životního prostředí má obsahovat podmínky, za nichž bude možné z tohoto balíku vyjmout 11 staveb, které budou připravovány ve zvláštním zrychleném řízení a u nichž nebude nutné celý proces EIA opakovat.

"My si otevřeme dveře k tomu, abychom mohli u těch 11 staveb nahradit EIA rozhodnutím vlády, která řekne, že na základě předložených materiálů ten projekt může pokračovat ve stavebním řízení," řekl novinářům během dnešního jednání kabinetu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Prioritu mají podle vlády mít například obchvat Prahy u Běchovic, stavba chybějícího úseku dálnice D1 u Přerova, dálniční obchvat Českých Budějovic a stavba D35 u Opatovic nad Labem. U ostatních staveb zřejmě bude nutné proces EIA zopakovat. To může trvat minimálně rok a půl a bude to spojené s náklady na vypracování materiálů k novému posouzení. Zakázku na opakování posudků odhadlo Ředitelství silnic a dálnic na 217 milionů Kč.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama