Ministr Pelikán stáhl z vlády "lex OKD". Česku stále hrozí arbitráž

Praha - Novelu insolvenčního zákona pro řešení úpadku velkých hornických společností ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) z programu vlády stáhl. Radiožurnálu to v průběhu schůze řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který tento krok uvítal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Robert Pelikán, ministr spravedlnosti
doporučujeme

Novela se týkala zejména OKD, přezdívalo se jí proto "lex OKD". Černouhelná těžební společnost na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, v pondělí ji soud poslal do úpadku.

Změny vypracované ministerstvem spravedlnosti na základě dubnového usnesení vlády se měly týkat hornických firem, jež ke dni podání insolvenčního návrhu zaměstnávají nejméně 500 lidí, a také dalších firem v případném koncernu. Insolvenční soud i správce by například museli dbát na to, aby přijatá řešená byla "v souladu s veřejným zájmem a právy a oprávněnými zájmy zaměstnanců dlužníka". OKD má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků.

"Lex OKD nebude, pan ministr Pelikán stáhl tento návrh. Jsem tomu rád," řekl v poledne Mládek Radiožurnálu s tím, že takto účelový pozdní vstup do případu by ničemu neprospěl. Připomněl, že insolvence už běží a s přihlédnutím ke schvalování zákonů v ČR by celý proces trval šest až devět měsíců. Mládek navíc novelu nepovažuje za vhodnou. "Stále je riziko, že proti České republice bude vedena arbitráž, a vláda by neměla dělat nic, co by dávalo munici potenciálním stěžovatelům," zdůvodnil svůj postoj.

Vláda se dnes zabývá i dalšími návrhy týkajícími se situace v OKD. První z návrhů počítá s tím, že příspěvky ke zmírnění dopadů útlumu těžby by od státu neměli dostávat jen propuštění horníci a další pracovníci OKD, ale i desítky dalších firem. Havíři, kteří v podniku byli aspoň dva roky, by po určitou dobu pobírali 8000 korun měsíčně. Ostatní by měli 7000 korun. Před polednem k tomu Mládek řekl, že se vláda k tomuto bodu ještě nedostala.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama