Pelikán chce srazit odměny exekutorů, ti pohrozili ukončením činnosti

Praha – Na mimořádném sněmu Exekutorské komory dnes vystoupil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který při té příležitosti mluvil o snížení odměn pro exekutory. Změna by se dotkla všech V 158 soudních exekutorů, kteří působí v 75 obvodech okresních soudů po celé České republice.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

Původně Pelikánův rezort navrhoval pokles o dvě třetiny, nově navrhuje snížení tarifního platu o třetinu a minimální odměny z 3000 na 2000 korun. To se ale komoře příliš nelíbí a proto přijala usnesení, ve kterém plány na snížení odměn nebo počtu úřadů odmítla a varovala před tím, že exekutoři ukončí činnost, pokud se tarify sníží.

Změna by měla platit od příštího roku. „Naším cílem je skutečně snížit vaše odměny. Zároveň ovšem nikdo nemá v úmyslu ohrozit vymahatelnost práva v této zemi. A nikdo vás nechce připravit o spravedlivý zisk nebo získávat politické body, tím že ohrozí vymahatelnost práva," vysvětloval exekutorům Pelikán.

Snížení odměn však podle nespokojených exekutorů povede ke zhoršení systému vymáhání práva v ČR, řada exekutorských kanceláří prý rovnou skončí. Komora proto vyzvala ministerstvo, aby upustilo od „nekoncepčních zásahů" do exekučního práva a vytvořilo úpravu dlouhodobě udržitelného a stabilního systému vymáhání pohledávek. Nynější změny považují exekutoři za nevyvážené - upřednostňují prý dlužníky na úkor věřitelů.

Ministr si vzal na pomoc modelový příklad kanceláře, které má čtvrtinovou úspěšnost při vymáhání a 2400 exekucí za rok. Vypočítával, že její zisk je ročně zhruba 3,8 milionu korun. Na základě údajů Finanční správy je to podle Pelikána přes čtyři miliony korun. Soudní exekutor tak má podle něj průměrný měsíční příjem téměř 350.000 korun. Změny by měly přinést snížení příjmu na zhruba 170.000 korun.

S takovými čísly ani závěry však zástupci exekutorů nesouhlasili. Ministra dokonce někteří obvinili, že má nejapné poznámky nebo zesměšňuje dotazující.

Exekutorská komora naopak uvedla, že podle jejich výpočtů u průměrně velkého úřadu s 5000 novými exekucemi ročně a 20 zaměstnanci činí roční hrubý zisk dva miliony korun, tedy 167.000 korun měsíčně před zdaněním.

Pelikán však trval na svém a dodal, ž jeho úřad do budoucna chystá další snížení odměn, a to v souvislosti s novelou zákona. Ta by měla zavést povinné zálohy věřitelů, což by vedlo k dalšímu snížení tarifní odměny exekutorů o dvě třetiny a minimální odměny na 1000 korun. Nyní je základní tarifní odměna 15 procent, od ledna by podle ministerstva měla být deset procent a následně se změnou zákona pět procent.

Ministerstvo podle Pelikána také počítá se snížením počtu exekutorů. Exekutorská komora tvrdí, že snížení tarifů o deset procent povede ke snížení zisku na nulu. V případě dvoutřetinového poklesu se průměrný úřad s 20 zaměstnanci prý dostane do ztráty.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama