Poslanci se opět přeli o peníze na sídlo NKÚ. Ministerstvo financí mluví o nehospodárnosti

Praha – Ministerstvo financí a sněmovní kontrolní výbor se opět dostaly do ostré výměny názorů kvůli financím na stavbu nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Poslanci tvrdí, že o stavbě sídla už loni rozhodl sněmovní rozpočtový výbor, vláda proto nemá o stavbě rozhodovat, ale jen schválit uvolnění peněz. Zástupci ministerstva oponovali s tím, že podle zákona o tom vláda má právo rozhodnout. Ministerstvo má prý pochybnosti o hospodárnosti této investice.

Aby NKÚ mohl pro stavbu využít ušetřené peníze z předchozích let, musí podle zákona požádat vládu o souhlas s použitím nároků z tzv. nespotřebovaných neprofilujících nároků na profilující výdaje.

Šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) už byl výborem dvakrát vyzván, aby návrh bez zbytečného odkladu zařadil na jednání vlády. Předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM) uvedl, že ani dnešní jednání kontrolního výboru nerozptýlilo jeho podezření, že výstavba nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu je ze strany ministerstva financí záměrně zdržována.

Václav Votava (ČSSD), předseda rozpočtového výboru, zdůrazňoval, že o stavbě už rozhodl rozpočtový výbor loni. Podle zákona schvaluje návrh rozpočtu NKÚ právě rozpočtový výbor. Nevyloučil, že když vláda materiál neschválí, navrhne, aby peníze na stavbu nového sídla šly rovnou ze státního rozpočtu a nikoli z ušetřených výdajů. Dodal, že kabinet Bohuslava Sobotky nemá rozhodovat o tom, jestli stavba bude, nebo nebude, protože to už bylo rozhodnuto usnesením rozpočtového výboru a usnesením Sněmovny.

Ministerstvo však podle náměstka Ondřeje Závodského postupuje zcela záměrně postupuje podle všech právních předpisů, kterými je vázáno. Úřad už také žádal o vynětí materiálu z meziresortního připomínkového řízení, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tomu nevyhověl, uvedl.

Ministerstvo k návrhu na uvolnění peněz připojilo svůj alternativní návrh. „Ministerstvo financí, jestliže má představu o tom, že něco je neúčelné, nehospodárné, neefektivní a nebo nejsou vyjasněny a rozptýleny naše obavy, tak prostě se svým názorem netají a do vnějšího připomínkového řízení, ke kterému bylo zavázáno, tak prostě tyto názory přidalo," dodal.

Ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu poslancům řekla, že od 1. března platí novela zákona o nakládání s majetkem státu a vláda má podle ní v kompetenci rozhodovat o umístění organizačních složek státu.

Poslanci debatu nakonec přerušili a odhlasovali si, že na příštím jednání chtějí osobně ministra Babiše. Ten se z jednání omluvil kvůli pracovní cestě, za což čelil kritice šéfa kontrolního výboru Koníčka.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama