Herman vystoupí na sudetoněmeckém sjezdu. Je to plivnutí do tváře, odstupte, volají komunisté

Praha – Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se již poněkolikáté zúčastní výročního sudetoněmeckého sjezdu. Poprvé tam však teď o víkendu zavítá jako člen vlády. A v tom někteří vidí velký problém, nejostřeji zareagovali komunisté.

Přidejte svůj názor 150 komentářů

Daniel Herman
doporučujeme

„Vzhledem k tomu, že mám k tomuto tématu velmi blízko, touto problematikou se zabývám přes 30 let na základě zkušeností vlastní rodiny, je ta volba víceméně logická," řekl dnes Herman k tomu, proč právě on českou vládu zastoupí a přednese tam projev. Na sjezd jede na pozvání bavorského premiéra, protože Bavorsko je patronátní zemí Němců pocházejících z Čech, Moravy a Slezska.

Ne všem se ale tato Hermanova aktivita líbí. Předseda KSČM Vojtěch Filip už ho kvůli tomu vyzval k odstoupení z funkce. „Potvrzení účasti ministra Hermana na sudetoněmeckém sjezdu ve dnech, kdy si připomínáme 71. výročí ukončení druhé světové války, je nejen porušením uzavřených smluv v rámci tehdejšího Německa a Československa, ale především zradou a plivnutím do tváře všem, kteří za naši svobodu položili své životy," uvedl v oficiálním prohlášení.

Premiér Bohuslav Sobotka ale míní, že Hermanova účast na sudetoněmeckého sjezdu je "zcela v kontextu dnešních velmi dobrých česko-německých a také česko-bavorských vztahů". "Účast ministra kultury na akci, která je setkáním lidí, hlásících se ke svým českým a moravským kořenům, připomínkou jejich kultury a zvyků, ale také již dlouholetým místem pravidelného setkávání Čechů a Němců, mi proto přijde jako přirozená věc," uvedl v dnešním prohlášení Sobotka.

Ve svém projevu, který Herman už dnes poskytl ČTK, mluví o pochopení a odpuštění. Vztahy mezi Čechy a Němci pustošily zločiny nacionálních socialistů, které se děly ve jménu německého národa vůči národu českému. To však nebyl konec, protože touha po pomstě a po odplatě za tyto válečné zločiny na sebe vzala hrůznou podobu ve zločinech ze strany části českého obyvatelstva a vůči německým spoluobčanům na sklonku války, připomíná Herman.

"Jsem přesvědčen, že dokud usilujeme pochopit, dokud pociťujeme stud a dokud také je komu adresovat slova prosby o odpuštění, dotud máme šanci alespoň zčásti uzdravovat rány minulosti a navazujeme na to, co upředlo vztahy mezi lidmi našich zemí," stojí v projevu připraveném na víkend.

Jako politik se Herman přihlašuje ke slovům politování, která po pádu železné opony v roce 1990 vyslovil tehdejší prezident Václav Havel. Uvedl tehdy, že vyhnat Němce z českých zemí byl nemorální čin, vedený nikoli touhou po spravedlnosti, ale po pomstě.

Každoročního setkání, které se koná vždycky v okruhu svatodušního víkendu, se Herman mnohokrát zúčastnil jako člen Rady Česko-německého diskusního fóra, která vznikla na základě Česko-německé deklarace podepsané v roce 1997. Cesta se uskuteční s vědomím premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). "V tomto duchu také pan premiér odpověděl ministerskému předsedovi Bavorska Horstu Seehoferovi, že věří, že moje cesta přispěje k dalšímu upevnění česko-německých, česko-bavorských vztahů," uvedl Herman.

Otázkou česko-německých vztahů se podle svých slov zabývá na základě vlastní zkušenosti. Přiznal také, že řada jeho příbuzných nepřežila běsnění německého nacionálního socialismu. „Jsem tedy obeznámen především velmi dobře s tím, že není možné dávat rovnítko - a to je jádro mého postoje - mezi etnickou a politickou příslušnost. Není možné říkat Němci, když myslíme nacisté, není možné říkat Rusové, když myslíme komunisté nebo bolševici a podobně," říká český ministr.

Hermanovu cestu na sjezd do Norimberku uvítal šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt. „Je to silný signál dobrého pokroku v procesu smíření," uvedl. Poděkoval zároveň české vládě za to, že se zasazuje o dobrou politiku sousedství v evropském duchu.

Loading...
Vstupte do diskuze (150)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama