Okamurova strana v problémech? Výbor žádá o pozastavení její činnosti

Praha - Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny dnes doporučil vládě, aby podala návrh na pozastavení činnosti hnutí SPD Tomia Okamury. Kabinet by měl tento návrh podat  Nejvyššímu správnímu soudu. Strana se ale brání a mluví o omezování ústavního práva jejich členů a příznivců.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Tomio Okamura (SPD)
doporučujeme

Důvodem doporučení je to, že předložila neúplnou výroční finanční zprávu za loňský rok, vyplývá z usnesení výboru. „Ani u jednoho dárce neměli datum narození a adresu bydliště," řekl ČTK k pochybení SPD předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Předseda SPD Tomio Okamura v tiskové zprávě uvedl, že strana dělá vše pro to, aby drobné nedostatky ve zprávě odstranila, a že podnikne všechny kroky na obranu ústavních práv jejích členů, příznivců a voličů.

„Důvodem jsou drobné dary, které nám posílají lidé z celé České republiky. U těchto drobných darů ve výši 50 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč řada lidí neuvedla své datum narození a adresu trvalého bydliště. Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny to posoudil jako neprůhledné financování a navrhuje vládě ČR projednat pozastavení činnosti našeho hnutí," vysvětluje Okamura.

„Posuďte sami, jestli chybějící adresa u dárce padesátikoruny nebo stokoruny na transparentním účtu je důvodem, který naplňuje znění ústavy," dodal Okamura.

Citoval také Listinu základních práv a svobod, která je součástí Ústavy, konkrétně pasáž, podle které mají občané právo svobodně se sdružovat v politických stranách a tato práva lze omezit jen ve výjimečných případech.

Kontrolní výbor dnes kvůli neúplné výroční finanční zprávě za rok 2015 požádal vládu, aby soudu navrhla pozastavit činnost 12 stran a hnutí. Kromě SPD je to například Národní demokracie vedená Adamem B. Bartošem nebo hnutí Řád národa, jehož řady nedávno rozšířil dosavadní poslanec Úsvitu Karel Fiedler.

Loading...
Témata: Tomio Okamura | spd
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama