Úsvit představil petici proti kvótám, chce získat milion podpisů napříč Evropou

Praha - Již podruhé za tento rok se v Praze setkali na pozvání parlamentní strany Úsvit zástupci Pegidy, Estonské parlamentní Konzervativní strany, italské  Ligy Severu a dalších více než dvaceti protiimigračních hnutí v Evropě. Jedním z cílů setkání je dohoda o celoevropské petici proti bruselským kvótám, která by byla projednána v Evropském parlamentu. 

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Miroslav Lidinský, předseda Úsvitu - NK
doporučujeme

Petici proti kvótám v migraci dnes na konferenci Pevnost Evropa v Poslanecké sněmovně představil Úsvit a jeho partnerské politické strany. V textu petice pro Evropský parlament a Evropskou komisi požadují anulování všech rozhodnutí o zavedení kvót o přerozdělování uprchlíků.

Je prý nepřípustné, aby orgány EU zasahovaly do pravomocí členských států. „Naším cílem je nasbírat více než milion podpisů napříč Evropou a dosáhnout zrušení všech rozhodnutí o kvótách," řekl novinářům předseda Úsvitu Miroslav Lidinský. Milion podpisů lze získat během krátké doby, dodal. „I kdyby se tím evropské orgány nezabývaly, alespoň signál, jak to lidé cítí, bude jasný," uvedl místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

„Bojoval v Afghánistánu proti islámským teroristům s Českou armádou a nyní v boji pokračuje s námi," řekla o předsedovi Úsvitu mluvčí Pegidy Tatjana Festerling, která je vůdčí osobnosti celé této prozatím neformální formace vystupující pod názvem Pevnost Evropa. V únoru hnutí společně zorganizovali demonstrace proti proimigrační politice EU v řadě měst Evropy. V Praze demonstrace proběhla na Hradčanském náměstí. „Našim Evropským partnerům chci vysvětlit, proč Úsvit usiluje o vypsání referenda o kvótách a vystoupení z EU. Naším cílem není Evropu rozbít, ale Brusel všemi prostředky nutit k zásadní reformě," řekl na tiskové konferenci Lidinský.

Loni v září EU přes odpor ČR, Slovenska, Maďarska a Rumunska rozhodla o přerozdělení 120.000 uprchlíků z Itálie a Řecka mezi ostatní země unie. Spolu s dobrovolným převzetím 40.000 osob, jež se dohodlo na jaře, se má plán týkat 160.000 Syřanů, Eritrejců a Iráčanů, kteří mají velkou šanci azyl skutečně získat.

Minulý týden Evropská komise představila návrh, ve kterém chce doplnit stávající pravidla o automaticky spouštěný krizový mechanismus rozdělení žadatelů o azyl na základě kvót v případě přetížení jedné ze zemí osmadvacítky. Návrh, proti kterému se postavily pobaltské země a státy visegrádské skupiny včetně ČR, označili europoslanci ve středu za nedostatečný.

Celý text petice:

CELOEVROPSKÉ STOP KVÓTÁM! Dle článků 20 a 227 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) a článek 44 Listiny základních práv Evropské unie. My, níže podepsaní občané suverénních států Evropské unie, požadujeme, aby Evropský parlament i Evropská komise neprodleně anulovaly všechna svá rozhodnutí o zavedení tzv. přerozdělovacích kvót. Jedná se o bezprecedentní porušení suverenity jednotlivých členských států Evropské unie. Trváme na tom, že Evropská unie musí zůstat demokratickým uskupením svobodně spolupracujících národních států, neboť na tomto principu byla EU založena. Jen tak může nadále existovat! Je nepřípustné, aby kdokoliv, včetně Evropské komise, zasahoval do výsostných pravomocí členských států, které se týkají nezcizitelného práva vlády každého jednotlivého státu rozhodovat o tom, zda a komu bude udělen azyl nebo dočasné či trvalé povolení k pobytu na území daného státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama