Sobotka svolává mimořádné jednání: Příprava čerpání peněz z EU vázne

Praha - Předseda vlády Bohuslav Sobotka se rozhodl na 1. června 2016 svolat mimořádné jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF). Není spokojený s dosavadním postupem prací a přípravou jednotlivých resortů na čerpání evropských peněz v novém programovém období 2014–2020.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
doporučujeme

V programovém období 2014 - 2020 má ČR k dispozici přibližně 650 miliard korun. Sobotka podle svých slov nechce, aby se v čerpání evropských prostředků opakovaly chyby minulých vlád. Tehdy podle něj docházelo ke značnému zpožďování čerpání a také ohrožení evropských peněz.

„Rozhodl jsem se proto svolat mimořádné jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy na ministerské úrovni, abychom si u každého z odpovědných resortů jasně definovali konkrétní kroky, které povedou k výraznému zrychlení přípravy na čerpání peněz z fondů EU," uvedl v prohlášení premiér.

Důležité úkoly musí podle Sobotky splnit zejména ministerstvo financí. „Jedná se především o předložení novely rozpočtových pravidel, která bude definovat podmínky pro žadatele, kteří budou neúspěšní s žádostmi o dotace," řekl Sobotka.

Dalším úkolem šéfa státní pokladny Andreje Babiše (ANO) má být rychlé dokončení auditu designace u jednotlivých operačních programů, aby mohl Brusel začít proplácet v novém období první peníze, dodal premiér. „Úkolem ministerstva financí je definice investičních instrumentů, potřebujeme jasná pravidla pro finanční nástroje v rámci čerpání evropských peněz," vysvětluje.

„V programovém období 2014–2020 je pro ČR připraveno k čerpání téměř šest set padesát miliard korun. Jsem přesvědčen, že zrychlení přípravy čerpání evropských peněz musí být klíčovou prioritou každého odpovědného člena vlády," uvedl Sobotka.

Od svého vstupu do Evropské unie v květnu 2004 Česká republika čerpala a čerpá evropské peníze ve třech programových obdobích. V prvním zkráceném do roku 2006 získala zhruba 80 miliard korun. Ve třetím období pro roky 2014 - 2020 je k dispozici zhruba 650 miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama