Ovčáček přijme na Hradě zástupce AfD, dle odborníků velmi neobvyklé

Praha - Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí přijme na Hradě předsedu bavorské organizace pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Petra Bystroně.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Jiří Ovčáček
doporučujeme

Ovčáček dnes ČTK řekl, že setkáním ho pověřil prezident Miloš Zeman. Schůzka se odehraje na Bystroňovu žádost. Podle odborníků není obvyklé, aby českého prezidenta zastupoval mluvčí.

"Z pověření pana prezidenta přijmu pana Bystroně na Pražském Hradě. Bude mě zajímat situace ve spolkové republice z hlediska migrace," uvedl Ovčáček. Dalším tématem schůzky bude podle mluvčího samotná AfD. Tato strana je podle něj hlavním mediálním proudem vytlačována.

O schůzku na Hradě podle mluvčího požádal sám Bystroň. Neuvedl při tom, zda se chce sejít přímo s prezidentem. Ovčáček proto nabídl, že setkání se zúčastní sám. "Pan prezident má jiný program a dohodli jsme se společně, že budu tím, kdo přijme pana Bystroně," podotkl.

Podle odborníků není nijak výjimečné, že prezident pověří některého ze svých úředníků, aby ho zastoupil na schůzce. Politolog Petr Just poznamenal, že to dělal i Zemanův předchůdce Václav Klaus. "Třeba Ladislav Jakl jako politický tajemník prezidenta Klause nějaké představitele přijímal nebo i jménem Klause komunikoval korespondenčně," uvedl na dotaz ČTK. Dodal však, že si nevybavuje, že by hlavu státu zastupoval mluvčí.

Podobně se vyjádřil bývalý mluvčí exprezidenta Václava Havla a odborník na etiketu Ladislav Špaček. "Nevzpomínám si, že by za prezidenta Havla nebo Václava Klause byli mluvčí nadáni takovými pravomocemi," řekl ČTK.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama