Sledovali jsme živě: Filip obhájil post lídra strany, komunisté zvolili nové vedení

Praha - Komunisté dnes v pražském TOP Hotelu volili nového předsedu strany, kterým je se opět stal Vojtěch Filip. Přes kritiku, která na volební sjezdu v pražském Top hotelu zazněla, dostal 203 z 353 platných hlasů.

Přidejte svůj názor 131 komentářů

IX. sjezd KSČM (14. - 15. 5. 2016)
doporučujeme

Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes získal mandát k dalším čtyřem letům vedení strany. Přes kritiku, která na volební sjezdu v pražském Top hotelu zazněla, dostal 203 z 353 platných hlasů. Jeho vyzyvatele, bývalého místopředsedu KSČM Josef Skálu, volilo 150 delegátů. Filip stojí v čele komunistů už 11 let. Před čtyřmi lety v Liberci Filip musel pro vítězství absolvovat dvě volební kola. Funkci prvního místopředsedy obhájil i dosavadní místopředseda KSČM Petr Šimůnek.

Šimůnek v soutěži s jihočeským zastupitelem Petrem Braným získal 263 hlasů, Braný 84. Europoslanec Jaromír Kohlíček se kandidatury na prvního místopředsedu vzdal. Na místa dalších dvou místopředsedů je podáno 13 návrhů.

Podle části delegátů není KSČM dostatečně viditelná. Zazněla i slova o tom, že komunisté nikdy nebyli salónními politiky. Strana se přitom nyní soustředí jen na parlamentní politiku, je béčkem sociální demokracie.

"Komunistická strana bude nekompromisním kritikem současné vládní koalice, bude vždycky tou opozicí, která má reálné a realistické návrhy," řekl novinářům Filip. Průběh sjezdu podle něj ukáže, že KSČM je dobře připravena na nadcházející volby. Na kritiku z řad delegátů uvedl, že chce víc spolupracovat s občanským sektorem, najít spojence mezi aktivisty. "Jsme připraveni vést velmi silnou neparlamentní politiku," uvedl. Je přesvědčen o tom, že směřování strany se po sjezdu zásadně nezmění.

KSČM není podle Semelové alternativou pro voliče. "Opatrná vyjadřování k nám mladé nepřivedou," konstatovala politička, která čelila kvůli výrokům o popravené političce Miladě Horákové či o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 žalobě. Jako další delegát Semelová upozornila na snižující se členskou základnu KSČM. Hrozí podle nich nejen ubývání členů, ale i základních organizací. Podle podkladových dokumentů strany hrozí to, že za pět let může klesnou počet jejích členů na 20 až 25 tisíc. I tak by KSČM patřila k početným stranám, druzí lidovci měli v roce 2014 k 28.000 členů.

Loading...
Témata: KSČM | Filip, Vojtěch
Vstupte do diskuze (131)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama