Kolaborantská česká vláda útočí na opozici, zuří strana. Hrozí jí pozastavení činnosti

Praha – Politické strany musí pravidelně předkládat finanční zprávy, které dostává na stůl poslanecký kontrolní výbor. Ten letos kvůli nejasnosti ve zprávách navrhl pozastavení činnosti hned několika skupin, jde třeba o hnutí SPD Tomia Okamury nebo krajně pravicové straně NE Bruselu – Národní koalice. Právě ta dává jasně najevo, co si o tomto kroku myslí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Prvomájová demonstrace Národní demokracie proti EU a české vládě
doporučujeme

„Poslanci z kontrolního výboru české sněmovny požádali kolaborantskou Sobotkovu vládu, aby k Nejvyššímu správnímu soudu podala návrh na pozastavení činnosti Národní demokracie. Záminkou pro další kolo útoků na opoziční stranu se stala odevzdaná finanční zpráva za rok 2015," uvedlo v oficiálním prohlášení předsednictvo Národní demokracie.

Poslancům z výboru se nelíbí, že strana přijala dary, u kterých nebyly uvedeny potřebné informace. „U některých drobných darů totiž nebylo uvedeno datum narození dárce a adresa trvalého pobytu. Zatímco systémové strany čerpají miliony od velkých sponzorů a své zdroje nezřídka kryjí, a tak se dopouštějí podvodů, v případě nepohodlných subjektů je najednou problémem několik tisíc (doslova). Současná podoba legislativy týkající se přijímání darů politickými stranami se proto ukazuje být naprosto nedostatečnou a neúčinnou," uvádí ND s tím, že bude mezi zákonodárci hledat podporu pro změnu příslušného zákona.

„Je absurdní, že občan, který se rozhodne politické straně darovat řádově stovky korun, musí uvádět tak citlivé soukromé údaje, jako je adresa a datum narození. Strany tyto údaje musejí následně zanést do finanční zprávy, která je veřejně dostupná v knihovně poslanecké sněmovny. Zákon tak de facto motivuje strany k podvodům, protože je zcela evidentní, že strana nemůže dodatečně identifikovat veškeré dárce. Národní demokracie se rozhodla, že podvádět nebude, a ve finanční zprávě uvedla všechny dary, jež v loňském roce obdržela. Poctivost se ale v tomto režimu zkrátka nevyplácí," dodalo předsednictvo strany.

Se stejným problémem se potýká Okamurovo hnutí. Předseda SPD v tiskové zprávě uvedl, že strana dělá vše pro to, aby drobné nedostatky ve zprávě odstranila, a že podnikne všechny kroky na obranu ústavních práv jejích členů, příznivců a voličů.

„Důvodem jsou drobné dary, které nám posílají lidé z celé České republiky. U těchto drobných darů ve výši 50 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč řada lidí neuvedla své datum narození a adresu trvalého bydliště. Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny to posoudil jako neprůhledné financování a navrhuje vládě ČR projednat pozastavení činnosti našeho hnutí," vysvětluje Okamura „Posuďte sami, jestli chybějící adresa u dárce padesátikoruny nebo stokoruny na transparentním účtu je důvodem, který naplňuje znění ústavy," dodal Okamura.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama