Lidovci opustí radu v Brně. Pokus o rozvrat města, reaguje Hollan

Brno – Náměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL) oznámila, že zástupci lidovců v Brně rezignují k dnešnímu dni na své posty v Radě města Brna. Stejně by se podle ní měli zachovat i ostatní strany, tedy ANO, Žít Brno a zelení.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Magistrát města Brna
doporučujeme

Liptáková uvedla, že tento krok má vyřešit patovou situaci, která nastala po dubnovém rozpadu koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ. Odchodem lidovců do opozičních lavic někdejší koalice fakticky ztratila většinu v zastupitelstvu, o kterou se i přes rozpad koalice opírala ještě na minulém zastupitelstvu.

Sama Liptáková se vzdala funkce náměstkyně primátora, z pozic radních odcházejí Vít Beran a Daniel Rychnovský, Jaroslav Suchý pak rezignuje na post předsedy finančního výboru. Dalších pět radních v jedenáctičlenné radě má ANO, dva Žít Brno a jednoho zelení. Liptáková připomněla, že v radě jsou v tuto chvíli dva bloky, z nichž ani jeden nemá většinu v zastupitelstvu. Proto je podle ní třeba odejít z funkcí, lidovci jsou však nadále připravení jednat o vzniku nové koalice

Lidovci dnes vyzvali bývalé koaliční partnery, aby funkce také složili a jednalo se o nové koalici a novém rozložení v radě. Další náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno) ČTK uvedl, že navzdory této výzvě o rezignaci neuvažuje. Lidovci podle něj vyzývají k rozvratu města, které by podle něj fakticky neřídil nikdo. „Tomu nerozumím. Že odcházejí oni z rady, je jejich rozhodnutí, na ostatní členy rady to nemá žádný vliv," uvedl Hollan. Podle něj budou zbylí partneři nadále zodpovědně řídit město do doby, než zase většinová koalice vznikne. „Na rozvratu města a bezvládí se s lidovci podílet nebudeme," zdůraznil Hollan.

Sám primátor Petr Vokřál (ANO) označil krok lidovců za překvapivý a destabilizující. „Krok lidovců vede k destabilizaci. A pokud jsme vyzvaní k rezignaci, tak my rezignovat nebudeme, protože to bych považoval za totální destrukci. Nikdo není schopen definovat majoritu, která by byla schopná navolit nové vedení města. A dokud to nebude jasné, je nepřístojné tímto způsobem destabilizovat město," zdůraznil Vokřál.

Po rozpadu koalice vznikly dva bloky. ANO zůstalo s Žít Brno a SZ a přibraly ještě TOP 09, ale mezi 55 zastupiteli mají 27 mandátů, přičemž k většině je potřeba 28. Lidovci se spojili s ČSSD a mají 18 mandátů. Protože je obtížné složit většinovou koalici, všech šest uskupení dlouhodobě jedná o vzniku společné šestikoalice. Zástupci obou bloků se několikrát sešli, ale nedohodli se. Shoda sice panovala u programů, ale rozpory nastaly u rozložení míst v radě.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama