Jak to dopadne s koalicí v Brně? Lidovci odhodili všechny trumfy, říká politolog

Brno - Lidovci v Brně dnes složili funkce v radě města. Bývalá koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strana zelených tak fakticky ztratila většinu v zastupitelstvu, o kterou se ještě na minulém zasedání i po rozpadu koalice opírala.

Přidejte svůj názor

Magistrát města Brna
doporučujeme

Odchodem KDU-ČSL získala opozice nejtěsnější většinu 28 mandátů mezi 55 zastupiteli opozice. Přestože by mohla na úterním jednání zastupitelstva odvolat vedení, podle politologa Stanislava Balíka je to nepravděpodobné. Za pravděpodobnější považuje variantu návratu lidovců do koalice nebo jejich nahrazení ČSSD.

ČSSD a KDU-ČSL po rozpadu koalice uzavřely dohodu a tvrdí, že bez sebe do koalice nepůjdou. Na druhé straně zůstalo ANO s Žít Brno a SZ a přibraly TOP 09. Ani jeden blok však nemůže utvořit koalici, protože jak KDU-ČSL, tak ANO odmítají spolupráci s KSČM, ODS se navíc programově neshoduje s Žít Brno a SZ. Patovou situaci měla vyřešit společná šestikoalice ANO, Žít Brno, SZ, TOP 09 s ČSSD a KDU-ČSL, která však dosud i přes několik setkání nevznikla. "K šestikoalici bych byl skeptický, protože by se všichni museli něčeho vzdát, aniž by to bylo nutné," uvedl Balík.

O šestikoalici se má jednat i dnes odpoledne, avšak oba bloky se v minulosti netajily výtkami k tomu druhému. Podle Balíka je pravděpodobnější rozpad bloku ČSSD a KDU-ČSL. "Lidovci udělali silné gesto a ukázali, že jim nezáleží na funkcích a že je nabízejí. Odhodili všechny trumfy z ruky a může to být v jejich prospěch nebo neprospěch. Do jejich funkcí se může dostat ČSSD, která může porušit dohodu s KDU-ČSL, nebo si lidovci můžou posypat hlavu popelem a vrátit se zpátky do koalice," nastínil Balík dvě varianty, které považuje za nejpravděpodobnější. Podle něj se něco podobného stalo i v Praze, kde se rozpadla koalice a po půl roce se dala ve stejném složení dohromady..

Loading...
Témata: Brno | KDU - ČSL | Žít Brno
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama