Evropa je v ohrožení, musí zbrojit proti Rusku, zní z Česka

Praha - První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek tvrdí, že současná podoba protiraketové obrany nezastaví mezikontinentální balistické střely Ruské federace. Evropa by proto podle něj měla začít více zbrojit a vnímat rizika.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Marek Ženíšek, místopředseda strany a poslaneckého klubu /TOP 09/
doporučujeme

Spojené státy na vojenské základně v Rumunsku uvedly do provozu protiraketový systém, který bude součástí štítu chránícího evropské členské státy NATO před balistickými raketami. Podle Ženíška může být štít nastaven i proti RUsku. "Podle situace, která se v Rusku odehrává a jak se Rusko chová, to do budoucna může být i proti Rusku," uvedl.

"Současná podoba protiraketové obrany ale nezastaví mezikontinentální balistické střely Ruské federace. Buďto jsou moc blízko, nebo jsou naopak moc daleko a je jich strašně málo. Takže teď to není namířeno proti Ruské federaci, ale do budoucna to obrana vůči Rusku být může," řekl Českému rozhlasu Ženíšek a dodal, reakce Kremlu jej nepřekvapila.

Rusko totiž v reakci na to oznámilo, že přijímá příslušná opatření k zajištění své bezpečnosti. Podle mluvčího Kremlu považuje štít za hrozbu pro svou národní bezpečnost. "Nepřijde mi adekvátní, protože podle této logiky bychom měli snad i Rusku vyhlásit válku. Ta reakce je opravdu nepřiměřená. Když se podíváme, že reakcí na cvičení vojáků NATO, kterých bylo 6 tisíc u hranic s Ruskem v nedávné době, se Rusko rozhodlo, vytvořit 3 nové divize o síle 30 tisíc můžu, tak jsou ty reakce v naprostém nepoměru," reaguje Ženíšek.

Připomněl také, že rozhodnutí o zřízení protiraketového štítu proti balistickým střelám bylo na summitu NATO v Lisabonu před šesti lety. V té době se Rusko chovalo jinak. "Podezírat NATO, že je to primárně proti Rusku, je trošku nonsens. Před těmi šesti lety s tím dokonce souhlasil tehdejší prezident Dmitrij Medveděv. Rusko bylo do toho projektu přizváno. To, že pak v roce 2013 z nějakých důvodů od toho projektu definitivně upustili, je záležitost rozhodnutí Ruské federace," dodal.

Evropa podle něj musí začít daleko více zbrojit a vnímat reálná rizika. "Mělo by být v zájmu České republiky a všech zemí v Evropě, aby protiraketová obrana byla pro alianci důležitým nástrojem k zajištění kolektivní obrany. Logika, že reakcí na vytvoření základny pro antirakety na území nějakého státu, který je blíže k Ruské federaci, bude dobudování systému mezikontinetálních raket, je podle mě špatná," podotkl.

Loading...
Vstupte do diskuze (63)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama