Protikuřácká směrnice EU začne platit 20. května, ČR zákon ještě nemá nemá

Praha – Výrobci cigaret stále ještě nevědí, jak budou podle nové legislativní úpravy vypadat krabičky tabákových výrobků. Od 20. května sice začne platit nařízení Evropské unie, podle kterého budou muset být na krabičkách cigaret drastické obrázky, Česká republika ale ještě nemá schválenou odpovídající legislativu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

371
doporučujeme

Kabinet Bohuslava Sobotky ještě neprojednal novou vyhlášku ministerstva zemědělství, podle které by se měly firmy při výrobě řídit. Ministerstvo podle mluvčí Markéty Ježkové vyhlášku plánuje poslat na vládu v následujících dnech. Novelu zákona o potravinách, která novinky přinesla, pak ještě neschválil prezident Miloš Zeman.

Mluvčí také připomněla, že vyhláška o tabákových výrobcích prošla vnějším připomínkovým řízením a v následujících dnech tak bude zaslána úřadu vlády. Části novely zákona, které obrázky na krabičky cigarety zavádějí, pak začnou platit 90 dní po 20. květnu, jak rozhodli poslanci.

Novelu zákona je třeba kvůli hrozbě unijních sankcí přijmout do 20. května. Doprodej cigaret v dosavadních baleních by měl být možný ještě následující tři měsíce. Postupně by se tak na krabičkách českých cigaret měla kromě psaného objevit i obrazová varování před škodlivostí kouření, a to v podobě schválené Evropským parlamentem.

Kuřáci se tak setkají s 42 variantami krabiček ve třech souborech, každý z nich by se měl užívat rok. Varování budou muset zabírat minimálně 65 procent obalu. Budou muset být i na elektronických cigaretách.

Výměna krabiček přitom není podle výrobců cigaret právě levná záležitost. „Společnost Japan Tobacco International působí na mnoha trzích Evropské unie, a tak musela provést revizi všech dosud používaných výrobních materiálů, v některých případech bylo nezbytné přenastavit či dokonce zakoupit nové stroje, neboť změny požadované směrnicí jsou tak velké, že některá dosavadní výrobní zařízení není možné dále využívat," řekl ČTK za firmu Roman Grametbauer. S tím, že se zatím nedají investice přesně spočítat.

Podle českých výrobců by se cena cigaret kvůli změně podoby krabiček neměla zvýšit. Novela však počítá s tím, že změna bude znamenat pro výrobce jednorázové náklady 200 až 300 milionů korun. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že výraznější varování dopadů kouření by mělo snížit počet kuřáků v Česku o dvě až tři procenta.

Loading...
Témata: cigarety | EU
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama