Jednání o možné brněnské šestikoalici opět nebylo úspěšné

Brno – V pondělí v podvečer se sešli jako již poněkolikáté zástupci stran, které spolu jednají o vytvoření šestikoalice v Brně. Ani dnes se však účastníci schůzky nedokázali dohodnout.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Magistrát města Brna, Nová radnice
doporučujeme

Původní brněnská čtyřkoalice se před několika týdny rozpadla. Ani dnes, den před schůzí zastupitelstva se však zástupci partají na ničem nedohodli. Znovu se mají sejít ve středu večer, řekl dnes ČTK primátor Petr Vokřál (ANO). Sám je však k dohodě jeho hnutí, KDU-ČSL, ČSSD, Strany zelených, Žít Brno a TOP 09 skeptický.

Lidovci vystoupili z koalice vytvořené po volbách v roce 2014 a uzavřeli dohodu s ČSSD, že budou další kroky koordinovat společně a nepůjdou do nové koalice bez druhého. I proto se začalo jednat o šestikoalici.

Podle Vokřála by měly strany nejprve řešit programové prohlášení. „Lidovci a ČSSD ale řeší, kolik kdo bude mít míst v radě," tvrdí Vokřál. Ti již dříve řekli, že by měl počet radních kopírovat počet křesel v zastupitelstvu.

Lidovci dnes také rezignovali na svá tři místa v jedenáctičlenné radě města. „Původně jsme se chtěli setkat až zítra (v úterý), ale na výzvu lidovců jsme se setkali dnes. S ohledem na všechna předchozí prohlášení a vyhlášení jsem však k dohodě spíš skeptický," řekl Vokřál.

Na úterním zastupitelstvu může teoreticky opoziční blok s Kratochvílem hlasovat o odvolání zbylých radních. „Považoval bych to ale za chybu, protože by došlo k další destabilizaci vedení města. Po odchodu radních z KDU si budeme muset jejich práci rozdělit, abychom to za ně odpracovali, a hledat půdorys pro novou koalici. Uvidíme, jak rychle to půjde," řekl Vokřál.

Primátor se domnívá, že už ve středu by se mělo ukázat, zda je projekt šestikoalice definitivně mrtvý či nikoliv. Přiznává, že jiné řešení se v současné situaci hledá velmi obtážně.

Proti sobě de facto stojí blok 27 zastupitelů ANO, Zelených, Žít Brno a TOP 09 a blok 27 zastupitelů ČSSD, lidovců, ODS a komunistů. V zastupitelstvu je ještě nezařazený Tomáš Kratochvíl, jehož ANO pro nespokojenost s jeho prací z hnutí vyloučilo.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama