Hrozba cenzury je reálná, zní z ODS. Chce ministerstvu zabránit v blokování webů

Praha - Senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a politiku projedná zákon, který omezuje otevírací dobu obchodů, i návrh, který mimo jiné dovoluje úředníkům zablokovat internetové stránky. Občanští demokraté obě normy kritizují, jde podle nich o další okleštění svobod občanů. Chtějí se proto pokusit oba návrhy zrušit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

ODS se chce v Senátu pokusit zrušit možnost blokovat webové stránky ministerstvem financí. ODS se obává zneužití této pravomoci. Vláda, která má v horní komoře Parlamentu většinu, chce toto opatření prosadit v rámci boje s nelegálním hazardem.

„Ministerským úředníkům by se dostávalo pravomoci, která by nikdy úřadům příslušet neměla. Ta hrozba cenzurou je opravdu reálná," řekl dnes novinářům místopředseda ODS Martin Kupka. Poukázal na to, že proti opatření protestují i zástupci poskytovatelů internetového připojení.

„Internet je svobodné médium a svobodný má zůstat. Pokud by zákon prošel, úředníci by získali možnost zablokovat jakoukoliv internetovou stránku. Taková kompetence ale úřadům rozhodně nepřísluší. Proto jsme podali pozměňovací návrh, který by umožnil web zablokovat pouze na základě rozhodnutí soudu. Lidé mají na informace právo. Andrej Babiš pod pláštíkem líbivých hesel vytváří ministerstvo dohledu nad každým občanem České republiky, to je velmi nebezpečné," dodala senátorka ODS Veronika Vrecionová.

Podle návrhu by bylo možné blokovat stránky zahraničních provozovatelů sázkových kanceláří, kteří nemají licenci pro podnikání v Česku, a to na základě rozhodnutí ministerstva financí. Kritici poukazují na to, že zákon je napsán tak obecně, že umožní ministerstvu zasáhnout proti jakékoliv internetové stránce.

Ministerstvo se hájí mimo jiné tím, že toto opatření má ve svých právních řádech 18 z 27 členských států Evropské unie. Norma podle něj vychází vstříc legálním provozovatelům hazardu omezením hazardu nelegálního, což má zamezit daňovým únikům.

Vláda chce zákonem také zavést opatření proti patologickému hráčství. Prostřednictvím rejstříku budou mít hazard zakázaný například lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi. Zákon také umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren a kontrolovat je a vymáhat sankce.

Stejně tak chce strana bojovat proti omezování pracovní doby obchodů. Podle strany neexistuje jediný rozumný důvod, proč by lidé měli mít zakázáno některé dny v roce ve velkých obchodech nakupovat. „Nesmyslnost socialistického experimentu naštěstí pochopili poslanci, když zákon o omezení prodejní doby zúžili na svátky, kdy má stejně většina obchodů zavřeno. Nyní ale hrozí, že levicoví senátoři zákaz prodeje zase rozšíří a zákon tak vrátí do Sněmovny. Poslanci budou volit mezi špatným a horším řešením: Přijmout variantu senátorů a zakazovat lidem dojít si nakoupit, nebo přijmout původní okleštěnou verzi  a vytvořit tak zbytečnou legislativu, která nic neřeší, jen bude zbytečně potištěn další papír. Je to Sofiina volba, do níž jsme se dostali jenom proto, že socialisté stále prosazují své nefunkční utopie," tvrdí Kupka.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama