Tripartita bude opět jednat o chystané novele zákoníku práce

Praha – Vláda, zástupci zaměstnavatelů i odbory budou dále hledat shodu připravované novele zákoníku práce. Tripartita se sejde ve středu.

Přidejte svůj názor

Práce na pc, ilustrační fotografie
doporučujeme

Změny v dovolené, při převádění na jinou práci či při práci z domova obsahuje chystaná novela zákoníku práce. O předloze, která původně měla zahrnovat i ochranu před stresem, násilím a obtěžováním na pracovišti či odměny za pracovní pohotovost, to vše bude tématem jednání tripartity. Zaměstnavatelé i odbory mají řadu výhrad. Část ustanovení proto z připravovaného textu už vypadla.

Nový zákoník práce platí od ledna 2007. Od té doby se pracovní kodex novelizoval už 39 krát. Čtyřicátou novelu teď připravilo ministerstvo práce. Podle něj má „prohloubit flexibilitu pracovněprávních vztahů a posílit ochranu zaměstnanců". Zaměstnavatelé si stěžují na to, že se v řadě věcí úpravy obracejí proti nim a jsou „vesměs jen ve prospěch zaměstnanců". Odboráři naopak na některých změnách trvají.

Novela třeba i kolektivní vyjednávání. Pokud se odborové organizace ve firmě mezi sebou nedohodnou, měl by zaměstnavatel uzavřít smlouvu podle prvního návrhu s tou nejpočetnější, podle druhého s tou, kterou určí víc než polovina pracovníků. Jednat musí ale i s ostatními organizacemi.

Přeložení pracovníka na jinou práci by mělo být možné jen s jeho souhlasem. Pokud se změní třeba zdraví zaměstnance, nabídne mu firma vhodné místo. Když ho člověk odmítne, je to překážka na jeho straně a nepřísluší mu mzda. Pokud při hromadném propouštění ve firmě nad 300 lidí má o práci přijít víc než 30 zaměstnanců, měl by v podniku vzniknout sociální plán.

Nárok dovolenou by se také nově nepočítal za odpracované dny, ale odvozoval by se od týdenní pracovní doby. Upravit by se mohly i podmínky převádění nevyčerpaného volna do dalšího roku.

Ministerstvo práce do novely původně zahrnulo také povinnost zaměstnavatelů chránit pracovníky před stresem, násilím a obtěžováním v práci. Z poslední verze ale pasáže vypadly. Novela neobsahuje nejspíš už ani odměny za pracovní pohotovost. Podle původního návrhu za ni měli lidé dostávat příplatek nejméně deset procent průměrného výdělku a v neděli a o svátcích pak aspoň 15 procent.

Pokud lidé pracují mimo pracoviště, měla by jim firma hradit náklady. Nesmí je zahrnout do mzdy či platu. Pracovník a podnik mohou sjednat paušál.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama