Sudetští Němci jako oběti Čechů? Máme tu novou pravdu, zuří Klaus

Praha – Za svou návštěvu na sudetoněmeckém sjezdu schytal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) kritiku od části politického spektra. Hlasitě se ozvali komunisté, kteří ho rovnou vyzvali, aby odstoupit. Své si teď přidal také exprezident Václav Klaus.

Přidejte svůj názor 77 komentářů

Jiří Weigl s Václavem Klausem
doporučujeme

Klaus připomíná, že Herman není první politik, který na toto téma s Němci jednal. „Před více než 20 lety jsem – jako předseda vlády České republiky – pozval bavorského předsedu vlády Edmunda Stoibera na krátkou návštěvu do naší země. Sešli jsme se na několik hodin v Domažlicích, záměrně, aby to bylo nedaleko hranic," vzpomíná na svých stránkách ekonom a bývalý prezident České republiky.

Ani tehdy se to podle něj neobešlo bez negativních reakcí. „Čeští sociální demokraté, vedení Milošem Zemanem, tehdy hlasitě protestovali a trvali na tom, že český ministerský předseda má jednat výlučně s německým, nikoli bavorským kancléřem. Mnoho lidí na takové věci zapomíná," píše.

„Letos jel zástupce české vlády, vedené sociálně-demokratickým předsedou, na sjezd sudetoněmeckého landsmanšaftu jako oficiální zástupce české vlády. Ministr Herman (nikoli z ČSSD, ale z – ve své bezradnosti podobné – KDU-ČSL), tehdy kněz a sekretář kardinála Vlka, si už asi i v té době – stejně jako jeho šéf – myslel, že se má historie II. světové války přepsat a že se mají ze sudetských Němců udělat oběti nikoli Hitlera, ale Čechů. Před dvaceti lety jsme ještě měli sílu říkat, že je to lež – jak oni říkají – osvětimského typu," zlobí se Klaus.

„Nevím, jestli pan Herman četl o víkendu v Bavorsku noviny. Já ano. Deník 'Münchner Merkur' otiskl rozhovor s u nás nechvalně známým europoslancem Posseltem, který byl nadepsán jeho výrokem 'Eiskalt vorbereitetes Verbrechen' – chladnokrevně připravený zločin. Nemluvil o Hitlerovi a jím vyvolané druhé světové válce. Mluvil o odsunu sudetských Němců. Asi už je to dnes politicky korektní 'novou' pravdou," dodává ostře Klaus.

Loading...
Vstupte do diskuze (77)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama