Soud vydal část věcí a dokumentů zabavených u Langera v kauze Vidkun

Ostrava – Část věcí a dokumentů zabavených kriminalisty při kauze Vidkun bude zkoumat policie. Ostravský krajský soud dnes kriminalistům vydal dokumenty, mobilní telefony, flash disky a také počítače.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ivan Langer
doporučujeme

Jde o věci, které byly zabaveny policií při domovních prohlídkách v bytě, kanceláři a bezpečnostní schránce bývalého ministra vnitra a nyní advokáta Ivana Langera. Vydané předměty souvisí s olomouckou korupční kauzou Vidkun. Langer však nepatří mezi čtyři obviněné v tomto případu.

„V tuto chvíli nejsem schopen posoudit, nakolik byla rozhodnutím soudu dotčena povinnost advokáta zachovat mlčenlivost. Nakolik byla narušena práva mých klientů. Musíme odůvodnění prozkoumat," uvedl Langer, který celé vyšetřování považuje za neústavní. Proces je podle něj postaven na lži, obcházení práva, porušováním ústavy a mediálním lynči. „Mám pocit, že dnes už nikdo ani neví, proč začal," tvrdí.

Loni v říjnu policisté při prohlídkách u Langera v bytě za přítomnosti dvou zástupců advokátní komory zajistili také dokumenty, které souvisejí s jeho advokátní činností. Zástupci komory proto na místě odmítli vydat souhlas s jejich zabavením. Podle Nejvyššího soudu se totiž nově za místo pro výkon advokacie považuje i advokátův byt, nasvědčují-li tomu důvodné okolnosti.

S tím ale nesouhlasí soudkyně Alice Erleová. Rozhodnutí komory prý bylo plošné a neřešilo tak jednotlivé písemnosti. Proto rozhodla vydat policii například deset mobilních telefonů, diáře, poznámkové bloky či elektronické nosiče dat. Dokumenty obsahují hledaná klíčová slova, která je spojují s vyšetřovaným případem.

Soud vydal i dokumenty, které mohou souviset s kauzou Vidkun a zároveň splňují podmínku pro zachování mlčenlivosti advokáta. V těchto případech, kdy by mohla být dotčena práva třetích osob, je podle soudkyně právo na objasnění zločinu nadřazeno právu advokátova klienta na ochranu.

Ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení jsou obviněni hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD), bývalý šéf odboru krajské hospodářské kriminality Radek Petrůj, někdejší náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je Langrovým přítelem.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lubomír Zaorálek má být novým ministrem kultury. na nabídku už prý kývl

21.08.2019 10:59 Místo Michala Šmardy Lubomír Zaorálek. Někdejší ministr zahraničí by se měl stát novým šéfem…

Vzpomínky na 21. srpen: Z dřívějších osvoboditelů stali okupanti. Omluví…

21.08.2019 09:59 Česko si dnes připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti…

Česká europoslankyně natočila "práci" ruských vojáků v Jižní Osetii.…

21.08.2019 08:46 Pirátská europoslanyně Markéta Gregorová na sociálních sítích zveřejnila „netypické fotky z…

Dusno v Praze: ČR si připomene srpen 1968 a 1969: Milion chvilek něco…

21.08.2019 07:01 V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama